Најдобрите платформи за тргување со крипто

Не инвестирајте освен ако не сте подготвени да ги изгубите сите пари што ги инвестирате. Ова е инвестиција со висок ризик и веројатно нема да бидете заштитени ако нешто тргне наопаку. Одвојте 2 минути за да дознаете повеќе

телеграма

Бесплатен канал за крипто сигнали

Повеќе од 50 илјади членови
Техничка анализа
До 3 бесплатни сигнали неделно
Едукативна содржина
телеграма Бесплатен Телеграмски канал

 

Развивање на интерес во крипто тргување не е доволно. Мора да го знаеш најдоброто место да тргуваме со криптовалути на ефикасен начин. Важните размислувања што треба да се направат во овој поглед треба да се фокусираат на тоа колку плаќа платформата во надоместоците, какви пазари поддржува и дали може да му се верува на давателот. 

Месечно сигнали за криптовалути
£42
 • 2-5 сигнали дневно
 • 82% стапка на успех
 • Влез, искористете профит и стоп загуба
 • Износ на ризик по трговија
 • Сооднос на награда за ризик
Квартален сигнал за криптовалути
£78
 • 2-5 сигнали дневно
 • 82% стапка на успех
 • Влез, искористете профит и стоп загуба
 • Износ на ризик по трговија
 • Сооднос на награда за ризик
Годишно сигнали за криптовалути
£210
 • 2-5 сигнали дневно
 • 82% стапка на успех
 • Влез, искористете профит и стоп загуба
 • Износ на ризик по трговија
 • Сооднос на награда за ризик
arrow
arrow

Затоа, во ова упатство, ќе разговараме за најдобрите платформи за тргување со крипто за да размислите и како да започнете со сметка за помалку од 5 минути.  

Најдобрите платформи за тргување со крипто на пазарот - брз преглед

Подолу ќе дадеме преглед на најдобрите платформи за тргување со крипто на пазарот во моментов-според нашето длабинско истражување.

 1. Бибит - Генерално најдобра платформа за тргување со крипто
 2. аватард - Одлична платформа за тргување со крипто за техничка анализа

Трговија на крипто сега

Не инвестирајте во крипто средства освен ако не сте подготвени да ги изгубите сите пари што ги инвестирате.

Прегледани се најдобрите платформи за тргување со крипто на пазарот

Ако барате да ги најдете најдобрите платформи за тргување со крипто со кои можете да купувате и продавате дигитални валути - ги разгледавме врвните провајдери подолу. Ги разгледавме најважните метрика како што се исплатливоста, поддржаните пазари, леснотијата на користење, сигурноста и многу повеќе.

1. bybit – Севкупна најдобра платформа за тргување со крипто

bybit е водечки и највисоко оценет регулиран брокер кој ви нуди пристап до бројни финансиски инструменти и производи, вклучувајќи CFD, акции, ETF и секако - криптовалути. Можете да тргувате со криптовалути на оваа платформа само на основа за ширење. Ова значи дека не треба да ги плаќате провизиите што инаку се плаќаат на други платформи.

Во суштина, bybit има структура со супер ниска такса, што е идеално без оглед на вашиот сет на вештини или буџет. Понатаму, една од главните предности на овој брокер е тоа што можете да добиете пристап до алатките за тргување со копирање. Оваа функција ви овозможува автоматски и во реално време да ги копирате отворените позиции на други искусни трговци. Значи, ако ви треба почеток во тргувањето со криптовалути, оваа функција одлично функционира за таа цел.

Друга придобивка за користење бајбит е поддршката на платформата за бројни опции за плаќање. Можете да користите дебитна/кредитна картичка и различни опции за е-паричник за да вршите плаќања. Ако не брзате, можете да го користите и методот на банкарски трансфер за да уплатите на вашата трговска сметка. Кој метод и да го користите, знајте дека треба само да направите минимален депозит од 200 долари. Но, можете да започнете да купувате и продавате со само 25 долари по трговија.

Покрај ова, bybit е врвен брокер кој ви нуди пристап до десетици дигитални токени. Значи, ако сте процениле проект, без разлика дали е голем или мал, и сакате да го тргувате токенот, бајбитот можеби е вистинското место за вас. Оваа долга листа на дигитални токени, исто така, го прави погодно да тргувате со повеќе крипто средства и да го диверзифицирате вашето портфолио каде што е потребно. Уште повеќе, кога тргувате со некој од овие токени, тоа го правите само на основа на ширење, што го прави единствениот надомест што ве засега.

Понатаму, тргувањето може да биде предизвик особено ако сте почетник. bybit се обидува да ви помогне со овој товар преку интегрирање на „социјални“ карактеристики - каде што можете да комуницирате со други трговци. Ова ви помага да научите и да стекнете повеќе увиди за неколку токени од различни луѓе. Дополнително, bybit е веродостоен брокер кој нуди многу заштита на вашите средства - не само затоа што е регулирано од FCA, CySEC и ASIC.

 • Тргувајте со десетици крипто средства само на распространета основа
 • Регулирани од FCA, CySEC и ASIC - исто така одобрени во САД
 • Платформа погодна за корисникот и минимален удел во крипто од само 25 долари
 • Надоместок за повлекување од 5 долари
Не инвестирајте во крипто средства освен ако не сте подготвени да ги изгубите сите пари што ги инвестирате.

2. Avatrade - Голема платформа за тргување со крипто за техничка анализа

AvaTrade е една од најдобрите платформи за тргување со крипто на пазарот. Ако барате да тргувате со криптовалути кај брокер што ќе го направи вашето искуство без проблеми во техничката анализа, вреди да се размисли за AvaTrade. Брокерот е специјализиран за CFD, што значи дека кога тргувате на платформата, не преземате сопственост на крипто токените. Наместо тоа, тргувате врз основа на основната вредност на средството, што е одлична придобивка за краткорочните учесници на пазарот.

AvaTrade се разликува на пазарот со тоа што ви нуди пристап до алатки за техничка анализа за да ви помогне да донесувате информирани одлуки. Многу трговци зависат од овие алатки за да одредат кога да ги отворат и затворат своите позиции. Иако е потребно извесно време да се запознаете со техничката анализа, учењето како функционира ова најверојатно ќе ве постави чекор напред на пазарот. Затоа, ако сакате да тргувате со крипто од информирана позиција, AvaTrade е брокер што треба да го земете предвид.

Покрај тоа, со AvaTrade, добивате пристап до бројни пазари за криптовалути од кои можете да одлучите со кој да тргувате. Ова ви олеснува да тргувате со различни дигитални токени и да го диверзифицирате вашето портфолио. Понатаму, брокерот ви овозможува да одите и долго и кратко, што ја прави платформата погодна за различни стратегии за тргување. Кога ќе го земете предвид ова покрај едноставниот кориснички интерфејс на платформата, ќе сфатите зошто е еден од најдобрите.

Како платформа за тргување само со ширење, AvaTrade нуди една од структурите со најниски надоместоци во овој простор. Ова значи дека кога тргувате, не треба да плаќате провизии како што би платиле со другите крипто платформи. Затоа, откако ќе остварите доволно профит од вашата трговија за да ја покриете разликата помеѓу куповната и продажната цена, добро сте. Исто така, не правите надоместоци кога правите депозити и повлекувања додека тргувате со оваа крипто платформа.

Друга придобивка од користењето на AvaTrade е тоа што ви нуди демо сметка за да вежбате крипто тргување пред да започнете со вистински пари. Ако сте почетник што сакате да добиете увид во сцената на тргување, ова е карактеристика што можете да ја искористите за тоа. Покрај тоа, брокерот исто така поддржува платформи од трети страни како што се MT4 и MT5. Сите овие се причини зошто го сметаме овој брокер за една од најдобрите платформи за тргување со крипто на пазарот.

Нашата рејтинг

 • Многу технички индикатори и алатки за тргување
 • Бесплатна демо-сметка за вежбање трговија
 • Без провизии и во голема мера регулирани
 • Можеби повеќе одговара на искусни трговци
71% од инвеститорите во трговијата на мало губат пари кога тргуваат со CFD со овој давател

Како да ја изберете најдобрата платформа за тргување со крипто за вас

Ако ги барате најдобрите платформи за крипто -тргување преку Интернет, ќе наидете на долга листа на опции. Ова е затоа што брокерите за криптовалути продолжуваат да се појавуваат додека индустријата расте. Сепак, и покрај фактот дека има многу брокери, изборот на вистинскиот може да биде незгодно. Ова е затоа што секоја платформа за тргување се нарекува себеси „најдобра“.

Како таква, мора да разберете одредени работи што треба да ги барате при изборот на вистинската платформа за тргување за вас и вашите финансиски цели. Овде, ние разговараме за клучните работи што треба да ги земете предвид пред да го направите тој избор. 

Регулативата

Кога ги оценувате најдобрите платформи за тргување со крипто, една од значајните работи што можеби сакате да ги земете предвид е дали брокерот е регулиран. Регулираниот брокер има тенденција да има поголем кредибилитет, особено ако тие се овластени од водечки финансиски органи како FCA, CySEC или ASIC.

Благодарение на оваа регулатива, регулираните брокери се обврзани со одредени упатства и мора да работат според нивниот делокруг на работа.

 • Пример за платформи за тргување со крипто кои спаѓаат во оваа категорија вклучува bybit, AvaTrade.
 • bybit е регулиран од CySEC, ASIC и FCA, додека AvaTrade е лиценциран во седум јурисдикции.

Кога тргувате со овие брокери, уживате во некоја форма на заштита. На пример, регулираните брокери имаат мандат да го чуваат својот капитал на посебна сметка од вашата, што значи дека секогаш имате пристап до вашите пари.

Надоместоци и провизии

Платформите за тргување со криптовалути имаат различни структури на надоместоци. За многу платформи, овие такси претставуваат значаен извор на приход за брокерот. Меѓутоа, иако некои можеби наплатуваат високи такси за нивните услуги, не е исто со сите нив. Ова е причината зошто треба да го оцените брокерот во однос на структурата на надоместокот пред да одлучите да продолжите или на друг начин. 

Во врска со ова, размислете дали платформата наплаќа неактивност, ноќевање, депозити и надоместоци за повлекување. Исто така, проверете дали треба да плаќате провизии при тргување со платформата, и ако е така, во кој процент. 

Исто така, ќе треба да го земете предвид ширењето што ќе го добиете кога купувате и продавате крипто. Ова често се занемарува од почетниците. Но, ако сакате да се спасите од оваа неволја, можете да одите на платформа за тргување како bybit. Брокерот ви овозможува да тргувате на рентабилен начин.

Освен нискиот минимален услов за посредување на брокерот, кога тргувате на платформата, тоа го правите само на распространета основа. Ова ги прави вашите крипто -тргувања покорисни кога остварувате профит, бидејќи не ја губите целата ваша заработка поради прекумерни такси. 

Крипто Маркети

Крипто пазарите достапни на вашата избрана платформа за тргување е клучно внимание. Вие не сакате да се регистрирате на брокер и да поминете низ процесот на започнување само за да сфатите дека платформата го нема крипто парот со кој имате намера да тргувате. Ова може да се случи ако барате да тргувате со токени со мала капа што можеби с not уште не биле наведени. 

Затоа, секогаш треба да ги проверувате пазарите поддржани од платформата за крипто тргување. Добар пример овде е бабит, бидејќи платформата поддржува долга листа на пазари за криптовалути која сега надминува 200+ парови. Ова вклучува различни фиат-на-крипто и крипто-крст парови, покрај токените Дефи. Значи, ако не сте сигурни каде да добиете паричка со која сакате да тргувате, можеби ќе сакате да проверите бајбит. 

Опции за плаќање

Најдобрите платформи за тргување со крипто ви даваат многу опции за да направите депозит. 

 • Најдобрите платформи поддржуваат с everything, од дебитни/кредитни картички, е-паричници и банкарски трансфери.
 • Исто така, треба да проверите колку е минималниот депозит за избраниот начин на плаќање. На пример, додека бабит ви овозможува да депонирате од само 20 УСД кога користите дебитна/кредитна картичка или е-паричник, минималната скока на 250 долари кога се одлучувате за банкарска жица. 

Исто така, проверете кои такси се применливи за избраниот начин на плаќање.

Поддршка за истражување

Значителен дел од тргувањето со криптовалути е правилно да се шпекулира за идната цена на токените. За да го направите ова, мора да бидете способни соодветно да истражувате за проекти и да искористите техничка анализа заедно со индикаторите на пазарот.

Затоа, при изборот на платформа за тргување со крипто, можеби ќе сакате да земете предвид брокер кој нуди техничка анализа и материјали за учење. Ова ви овозможува поудобно да тргувате со крипто -валути.

Што е трговија со криптовалути?

Едноставно, тргувањето со криптовалути значи дека купувате и продавате парови на дигитални знаци. Тука, го оценувате пазарот и одредувате дали да поставите а купи or го продаде нарачајте на знак. Кога го правите првото, предвидувате дека цената на токенот ќе се зголеми наскоро.

 • На пример, може да поставите нарачка за купување од $ 300 на ЕТХ/УСД по цена од $ 4,000. Откако вашиот удел ќе достигне 4,500 американски долари, можеби ќе одлучите да ја затворите позицијата и да го обезбедите вашиот профит. 

Во суштина, кога тргувате со знак, го правите тоа во парови. Ова е причината зошто го имаме како ЕТХ/УСД. Друг пример е БТК/УСД, што значи дека тргувате со Биткоин во однос на американскиот долар. Ова функционира на сличен начин како и девизниот курс и курсот на секој пар се менува врз основа на пазарните сили на побарувачката и понудата.

Затоа, вашата задача како трговец со криптовалути е да шпекулирате за движењето на девизниот курс. Односно, дали ќе одат нагоре или надолу. Интересната работа овде е дека можете да тргувате со крипто од удобноста на вашиот дом. Откако ќе ги знаете најдобрите платформи за тргување со крипто, добро сте.

Трговија на крипто сега

67% од сметките за инвеститори во мало губат пари кога тргуваат CFD со овој провајдер.

Како функционира тргувањето со криптовалути

Сега кога ги знаете најдобрите брокери што треба да ги користите, треба да размислите да имате подетално разбирање за тоа како функционира тргувањето со криптовалути. Тргувањето со крипто едноставно значи дека сте ризикувајќи вашите пари да направи финансиски добивки.

Тоа е да се каже, ризикувате вашите пари врз основа на вашето очекување дека знакот со кој се тргува ќе се зголеми или намали вредноста.

Еве с all што треба да знаете за отворање и затворање позиции на најдобрите платформи за тргување со крипто.

Парови за криптовалути

Како што е наведено погоре, тргувате со крипто во парови. Двата средства во пар ќе имаат девизен курс што може да се промени секоја секунда врз основа на силите на побарувачката и понудата. Ова значи дека ако има повеќе купувачи на пар, неговата цена ќе се зголеми. Од друга страна, ако има повеќе продавачи на тој пар, вредноста ќе се намали.

Значи, вашата работа како трговец е да шпекулирате за движењето на овој девизен курс. Вака остварувате профит од тргување со криптовалути. Постојат два вида парови за криптовалути за да тргувате преку Интернет и тие се:

 • Крипто-до-Фиат: Ова се однесува на пар каде што имате и двајцата крипто фиат валута. Во повеќето случаи, валутата фиат ќе биде американскиот долар и паровите во оваа категорија вклучуваат вакви ЕТХ/УСД и БТК/УСД.
 • Крипто-крст: Ова се однесува на пар каде што две крипто -валути се тргуваат едни против други. На пример, ако барате да тргувате со Maker против Bitcoin, парот ќе дојде во форма на MKR/BTC пар.

Иако овој тип на парови е алтернатива на крипто-до-фиат, може да биде предизвик за тргување. Ова е затоа што треба да знаете како се поврзани две индивидуални крипто -валути едни со други - во однос на цената. 

Затоа, ако сте почетник, можеби ќе сакате да се придржувате до парови од крипто-до-фиат кога ги користите најдобрите платформи за тргување, бидејќи тие се поедноставни за разбирање.

Нарачки за тргување со криптовалути

Откако ќе го изберете парот со кој сакате да тргувате, ќе треба да поставите нарачка што ќе го упати брокерот за тоа како сакате да влезете на пазарот. Во суштина, ќе треба да изберете помеѓу поставување нарачка „купи“ или „продаде“.

 • Ако мислите дека вредноста на парот за криптовалути ќе се зголеми, ставате „налог за купување“.
 • Од друга страна, ако мислите дека вредноста на крипто -валутниот пар ќе се намали, тогаш поставувате „налог за продажба“.

Понатаму, исто така ќе треба да одлучите за видот на нарачката со која одите. Постојат различни типови на нарачки на пазарот за крипто - што ви дава голема флексибилност. Во повеќето случаи, ќе треба да изберете помеѓу нарачка „ограничување“ или „пазар“. 

 • Ако имате посакувана цена по која сакате да влезете на пазарот, треба да изберете „ограничување на нарачка“.
 • Меѓутоа, ако сакате вашата трговија веднаш да се изврши по следната достапна цена, ќе можете да користите „пазарен“ налог. 

Типот на нарачка по кој одите помеѓу двете ќе се заснова на вашите трговски цели. Ако барате да тргувате краткорочно, ова мора да значи дека имате одредена цена за влез по која имате намера да излезете на пазарот. На тој начин, можете прецизно да ги отворите вашите занаети по одредена цена и да излезете кога ќе достигне одредена вредност.

Затоа, во овој случај, користењето на ограничен налог е вашата најдобра опција. Како што можете да замислите, вашата нарачка за ограничување нема да стане оперативна додека монетата не ја достигне вашата поставена цена за влез или излез. 

Стратегии за користење на најдобрите платформи за тргување со крипто

Кога учите за најдобрите платформи за тргување со крипто, би сакале да разберете стратегии што можат да го направат вашето патување поисполнето додека ги користите овие брокери. Искусните трговци со крипто секогаш имаат некои стратегии што ги користат за да ги зголемат своите инвестиции.

Затоа, ако сакате да остварите значителен профит од купување и продавање парови на криптовалути, мора да ги разберете најдобрите начини да го направите тоа. Овде, разговараме за некои од клучните стратегии што треба да ги земете предвид кога ја користите избраната платформа за тргување со крипто.

Замав тргување

Ова е една од популарните стратегии во сцената за тргување со крипто -валути. Трговијата со лулање се однесува кога барате парови за криптовалути кои во моментов уживаат во позитивен или негативен тренд на пазарот. Потоа, купувате или продавате таков пар и држете го онолку долго колку трае траекторијата.

најдобрите платформи за тргување со крипто

Оваа стратегија е погодна ако сте почетник што сакате да остварите профит на пригоден начин на тргување.  Добрата работа во врска со тргувањето со лулање е што можете да ја држите својата позиција отворена онолку долго колку што трендот и понатаму продолжува. Ова значи дека, за разлика од дневното тргување, нема за што да се грижите ако оставите позиција отворена во текот на 24 часа. 

На пример, да претпоставиме дека БТК/УСД има „нахакан“ период. Како трговец за замав, можете да го купите пар и да ја држите својата позиција отворена онолку долго колку што пазарот се движи во корист на токенот. На крајот, таквото трчање со бикови ќе заврши. Кога ќе видите дека ова ќе се случи, можете да ја затворите позицијата и да го обезбедите вашиот профит. 

Искористување на пазарните корекции

Корекциите на пазарот се неизбежни во светот на криптовалутите. Ова се случува кога монетата што ужива во нагорно движење одеднаш почнува да сведочи за намалување. Ова е причината зошто треба да разберете како функционираат пазарите за криптовалути.

 • Токенот не може да продолжи да се зголемува неограничено без да има моменти кога пазарот накратко се движи во спротивна насока.
 • Ова значи дека крипто -валутниот пар како ETH/XRP може да ужива во позитивно движење на пазарот околу четири недели.
 • Потоа, до петтата недела, токенот почнува да сведочи за пад на цената.

Ова може да се случи поради многу причини, од кои едната е дека може да има повеќе продавачи отколку купувачи во таа петта недела. Сега, еве каде станува интересно. Корекцијата на пазарот не значи дека крипто-валутниот пар ќе биде запрен во вредност долгорочно.

Затоа, кога цената на знакот паѓа, тоа може да биде вистинското време да се отвори позиција за тој пар. На тој начин, можете да добиете профит кога монетата на крајот повторно ќе почне да се движи нагоре. Значи, кога вршите анализа на најдобрите платформи за тргување со крипто, сакате да бидете сигурни дека ги следите пазарните корекции на различни парови на дигитални средства. 

Индикатор за релативна сила (RSI)

Како што станувате поискусни во тргувањето со криптовалути, индикаторот RSI е една од основните алатки на кои ќе наидете. Индикаторот ги проценува движењата на цените на токенот за да утврди дали е премногу купен или препродаден.

 • Ако пар на криптовалути е пренаменет, ова е показател дека средството може да се намали за цената. Ова е затоа што, во одреден момент, купувачите ќе бараат да го искористат својот профит - што резултира со мало капење на пазарот.
 • Тука, вашата најдобра залог може да биде да тргувате со парот краткорочно и да стекнете профит од пресвртот на движењето на пазарот.

Алтернативно, ако крипто -валутниот пар е препродаден според RSI, ова може да значи дека повеќе купувачи бараат да отворат позиции на средството. Во тој случај, можете да направите брз запис на токенот и да излезете откако ќе добиете профит по пресвртот на пазарот на криптовалутниот пар.

3 совети за да ги максимизирате вашите занаети на најдобрите платформи за тргување со крипто

Во ова упатство, ние објаснивме како да ги идентификуваме најдобрите платформи за тргување со крипто и како да ги користиме ефективно. До сега, би знаеле дека тргувањето со крипто бара одредено ниво на грижа и трудоубивост. Затоа, мудро е да го искористите вашето знаење пред да започнете со најдобрата платформа за тргување со крипто.

Одете на курс за тргување со криптовалути

Во светот на тргување со криптовалути, истражувањето е важна алатка. Затоа, секогаш мора да барате да читате и да научите повеќе за тргувањето дигитални парови на средства. Еден од најефикасните начини да го направите ова е да земете курс за тргување со крипто -валута. 

Постојат многу од овие курсеви достапни на Интернет и можете да изберете да учите со свое темпо. Преземањето на овие курсеви ќе ве изложи на различни тактики и лекции кога станува збор за тргување со крипто -валути. 

Разберете како да читате графикони

Ако си инвестирање во крипто валута на долгорочна основа, можеби нема да треба да се грижите за читање графикони. Меѓутоа, ако барате трговијата криптовалути - што значи дека ќе отворате и затворате повеќе позиции за да остварите профит - треба повеќе да се запознаете со табелите за цени. 

Бидејќи повеќето трговци со криптовалути ги отвораат и затвораат своите позиции во краток период, тие треба да ги следат графиконите за да ги разберат движењата на цените. Затоа, мора да знаете кога пазарот се движи во корист на крипто -валутниот пар со кој тргувате. Ова може да се знае само кога ќе разберете како да анализирате графикони. 

Вежбајте прво

Најдобрите платформи за тргување со крипто ќе ви понудат демо сметка за да вежбате тргување. Ова ќе ги симулира условите за тргување во реалниот живот и ќе ви овозможи да добиете увид во тоа како функционираат работите на пазарите. Затоа, ако сте почетник, императив е да започнете со демо сметка за да се запознаете со тргувањето со криптовалути.

Најдобри платформи за тргување со крипто - пресудата?

Кога учите како да тргувате со крипто -валути, мора да ги разгледате најдобрите платформи за да го направите тоа. Најдобрите платформи за тргување со крипто ќе ви понудат исплатливи услуги на лесен за користење интерфејс.

Што е најважно, вашата избрана платформа мора да биде регулирана - што ќе обезбеди вашиот капитал да биде безбеден во секое време. Ова е причината зошто бабит и AvaTrade се издвојуваат како најдобри платформи за тргување со крипто во овој простор. 

bybit – Најдобра платформа за тргување со крипто

Трговија на крипто сега

67% од сметките за инвеститори во мало губат пари кога тргуваат CFD со овој провајдер.

Најчесто поставувани прашања

Кои се најдобрите платформи за тргување со крипто?

Постојат многу платформи за тргување со крипто онлајн. Сепак, не сите од нив нудат соодветно трговско искуство. Ова е причината зошто треба да ги знаете важните работи на кои треба да внимавате при изборот на платформа за тргување со крипто. За да ве спаси од неволјата за пребарување - бабит и AvaTrade се најдобрите платформи за крипто тргување на пазарот во моментов.

На што треба да внимавам при изборот на платформа за тргување со крипто?

Кога размислувате да изберете брокер, некои од работите што треба да ги разгледате вклучуваат дали платформата е регулирана, дали има структура со ниски надоместоци, дали поддржува многу пазари за криптовалути и ако доаѓа со едноставен кориснички интерфејс. Ако сте почетник, исто така треба да размислите дали платформата нуди алатка за тргување со копии.

Како тргувате со крипто -валути?

Можете да започнете со создавање сметка со платформа за тргување со крипто -валута. После тоа, одлучете дали сакате да одите долг or краткоНа Внесете го вашиот удел, одлучете за типот на нарачка што сакате да го користите и отворете ја трговијата.

Кој е најдобриот пар за криптовалути за тргување?

Најтргуваниот пар за криптовалути е БТК/УСД. Овој пар се состои од биткоин и американски долар. Понатаму, тргувањето со пар ви овозможува да уживате во најголемите нивоа на ликвидност и најтесните распони.

Како скратете криптовалути?

Ти оди кратко кога мислите дека крипто -валутниот пар е преценет. Во тој случај, можете да наложете платформа за тргување со CFD да постави налог за продажба.