Како да купите основен токен за внимание

Не инвестирајте освен ако не сте подготвени да ги изгубите сите пари што ги инвестирате. Ова е инвестиција со висок ризик и веројатно нема да бидете заштитени ако нешто тргне наопаку. Одвојте 2 минути за да дознаете повеќе

телеграма

Бесплатен канал за крипто сигнали

Повеќе од 50 илјади членови
Техничка анализа
До 3 бесплатни сигнали неделно
Едукативна содржина
телеграма Бесплатен Телеграмски канал

 

Основниот токен за внимание (БАТ) е една од најжешките криптовалути во 2023 година - со проектот во тренд во различни кругови на блокчејн. Добрата вест е дека процесот на купување на ова популарно дигитално средство не е само едноставен - туку може да се заврши за помалку од 10 минути кога користите дебитна/кредитна картичка или е-паричник.

Месечно сигнали за криптовалути
£42
 • 2-5 сигнали дневно
 • 82% стапка на успех
 • Влез, искористете профит и стоп загуба
 • Износ на ризик по трговија
 • Сооднос на награда за ризик
Квартален сигнал за криптовалути
£78
 • 2-5 сигнали дневно
 • 82% стапка на успех
 • Влез, искористете профит и стоп загуба
 • Износ на ризик по трговија
 • Сооднос на награда за ризик
Годишно сигнали за криптовалути
£210
 • 2-5 сигнали дневно
 • 82% стапка на успех
 • Влез, искористете профит и стоп загуба
 • Износ на ризик по трговија
 • Сооднос на награда за ризик
arrow
arrow

Во овој водич за почетници, ве водиме низ процесот на како да купите БАТ со евтин и регулиран брокер за криптовалути.

Како да купите БАТ - Изберете брокер за криптовалути

Многу онлајн брокери и размени ви дозволуваат да купите БАТ. Но, ако го барате најдоброто, платформите подолу нудат регулирана и евтина услуга.

 • бабит – Севкупно најдобар брокер БАТ

Ако сте нови за некој од горенаведените брокери за криптовалути - ќе најдете сеопфатни прегледи понатаму.

Купете БАТ сега

67% од сметките за инвеститори во мало губат пари кога тргуваат CFD со овој провајдер.

Како да купите НДТ – Брз водич за тоа како да купите НДТ за помалку од 10 минути

Ако се прашувате како да купите БАТ на најлесниот и најекономичен можен начин - Quickfire подолу ќе ви покаже како да го завршите процесот за помалку од 10 минути со бабит. Овој популарен брокер не само што е регулиран од SEC, FCA и други - туку можете да купите БАТ од само 25 долари на основа само за ширење.

 • Чекор 1: Отворете ја бибитната сметка – Првиот чекор е да ја посетите веб-страницата на bybit и да отворите сметка. Едноставно треба да ги внесете вашите лични податоци и детали за контакт, заедно со избраното корисничко име и лозинка. 
 • Чекор 2: KYC – bybit е регулиран, па брокерот треба да го потврди вашиот идентитет. Ова вообичаено трае не повеќе од 2 минути кај брокерот - бидејќи треба да обезбедите само копија од вашата лична карта издадена од владата и доказ за адресата (на пр. извод од банкарска сметка)
 • Чекор 3: Средства за депозити - Минималниот депозит на бајбит е 50 долари. Можете да ја финансирате вашата сметка со дебитна/кредитна картичка или банкарска жица. Поддржани се и голем број е-паричници - вклучувајќи Paypal и Neteller. 
 • Чекор 4: Пребарајте БАТ – Внесете „BAT“ во полето за пребарување и кликнете на „Трговија“ веднаш до точното средство од списокот со резултати што се вчитуваат. 
 • Чекор 5: Купете БАТ – И конечно – внесете го вашиот удел во полето „Износ“ – осигурувајќи се дека инвестирате барем
  25 долари. За да го завршите купувањето со НДТ, кликнете на копчето „Отвори трговија“.
   

Според упатството за Quickfire погоре, штотуку купивте БАТ кај регулиран брокер кој нуди супер ниски надоместоци!

Купете БАТ сега

67% од сметките за инвеститори во мало губат пари кога тргуваат CFD со овој провајдер.

Чекор 1: Изберете го најдоброто место за купување BAT

Кога размислувате за најдобриот начин да купите БАТ преку Интернет, треба да направите некое истражување за избраниот брокер. Тоа е затоа што има десетици брокерски страници кои поддржуваат БАТ, па затоа треба да ги истражите метриките околу таксите, видовите плаќања, регулативата и безбедноста на паричникот. 

Во деловите подолу ќе најдете листа на претходно проверени брокери кои ви дозволуваат да купите БАТ безбедно и економично.

bybit – Севкупно најдобро место за купување БАТ

Откривме дека бајбитот е генерално најдоброто место за купување БАТ. Овој онлајн брокер е силно регулиран - со лиценци од SEC, FCA, ASIC и CySEC. Ќе најдете десетици пазари за криптовалути на бајбит, вклучително и БАТ. Други дигитални токени вклучуваат Bitcoin, Etheruem, Ripple, AAVE, децентраленд, Litecoin и многу повеќе. Треба да потрошите само 10 минути за отворање сметка, депонирање средства и купување на БАТ на бајбит - а интерфејсот на платформата е лесен за око.

Можете да депонирате средства со дебитна/кредитна картичка, Paypal, Neteller, банкарска жица и неколку локални опции за плаќање. Минималниот депозит е само 50 УСД и ако сте од САД, нема да платите ниту цент за такси за депозит. Во спротивно, bybit едноставно ќе ви наплати девизен курс од 0.5% на вашиот депозит. Во споредба со оние како Coinbase - кои наплатуваат 3.99% за трансакции со дебитна/кредитна картичка, ова е многу конкурентно.

Откако ќе додадете средства на вашата бајбитна сметка, можете да продолжите да купувате БАТ со минимална инвестиција од само 25 долари. bybit, исто така, е идеален за купување БАТ како почетник бидејќи од вас не се бара да ги повлечете токените во приватен паричник. Наместо тоа, токените ќе останат на вашата сметка на бајт додека не одлучите да го наплатите - што можете да го правите 24/7. Покрај БАТ, bybit ви овозможува да купувате акции и ETF со провизија од 0% и да тргувате со девизен курс, стоки, индекси и повеќе на основа само за распространување.

Треба да се повикаме и на пасивните инвестициски алатки што ги нуди bybit. На пример, услугата CryptoPortfolio ви овозможува да инвестирате во над десетина дигитални токени преку една трговија. Секој токен се пондерира врз основа на пазарната капитализација и BYBIT редовно ќе го ребалансира портфолиото. Ја имате и алатката Copy Trading. Ова ви овозможува да инвестирате во трговец на Bybit, што значи дека ќе ги копирате нивните позиции за купување и продажба како-како-како-како.

 • Купете крипто од само 25 долари на основа само за ширење
 • Регулирани од FCA, CySEC, SEC и ASIC
 • Пасивни алатки за инвестирање - како што е Тргување со копии
 • Надоместок за повлекување од 5 долари
Не инвестирајте во крипто средства освен ако не сте подготвени да ги изгубите сите пари што ги инвестирате.

Чекор 2: Отворете сметка за тргување со крипто

Откако ќе изберете брокер за криптовалути што ви дозволува да купите БАТ, тогаш ќе треба да отворите сметка. Кога користите регулиран брокер за оваа намена, ќе треба да обезбедите некои лични информации, заедно со копија од вашата лична карта издадена од владата. За возврат, ова ви овозможува безбедно да купите БАТ со фиат пари. 

Да ви покажеме како да го завршите процесот со нашиот највисоко оценет брокер бабит – следете ги чекорите подолу:

Прво, одете на веб-локацијата bybit и внимавајте на копчето „Приклучи се сега“. Како што е наведено погоре, тогаш ќе треба да ги внесете вашите лични податоци - како што се вашето име, датум на раѓање, адреса, националност и податоци за контакт.

Следно, bybit ќе треба да го завршите процесот KYC (Know Your Customer).

Потребни се особено два документи:

 • Лична карта издадена од владата, како пасош или возачка дозвола
 • Доказ за адреса, како што е сметка за комунални услуги или извод од банка

За разлика од брокери од старата школа – кои се потпираат на рачна проверка, bybit автоматски ќе ги потврди вашите документи во реално време. Ова значи дека треба да имате целосно потврдена бајбитна сметка за помалку од 2 минути.

Чекор 3: Средства за депозити

Сега кога имате потврдена сметка со бабит, можете да депонирате средства со фиат пари. Најдобриот начин на плаќање е да одите со дебитна/кредитна картичка, Paypal или Neteller – бидејќи средствата ќе се додадат на вашата сметка веднаш. 

Во спротивно, ако изберете да користите банкарска жица, тоа може да потрае до 7 работни дена. Без оглед на избраните начини на плаќање, минималниот депозит на бајбит е само 50 долари.

Во однос на таксите, клиентите од САД не се наплаќаат за да направат депозит. Сепак, клиентите кои не се од САД ќе платат 0.5% од износот на депозитот. Ова е случај кај сите поддржани типови плаќања.

Чекор 4: Пребарајте БАТ

Во оваа фаза од нашиот преглед за тоа како да купите BAT, треба да имате бабит сметка која е целосно финансирана. Ако е така, сега можете да продолжите со внесување „BAT“ во полето за пребарување на горниот дел од екранот.

Погрижете се да кликнете на копчето „Трговија“ до точното средство, бидејќи bybit ќе прикаже неколку други пазари (како British American Tobacco).

Чекор 5: Како да купите БАТ

Со кликнување на копчето „Трговија“, сега ќе ви биде претставено поле за нарачка како на сликата подолу. Ова е местото каде што треба да го внесете вашиот влог. Минималната крипто-инвестиција на бајбит е само 25 долари - така што можете да внесете која било сума еднаква или над оваа бројка. 

Ако сакате да тргувате со НДТ со потпора, можете да го изберете саканиот множител. Имајте предвид, ова ја претвора вашата позиција во трговија со CFD, што ќе привлече надоместоци за финансирање преку ноќ.

Конечно, кликнете на копчето „Отворена трговија“ што се наоѓа на дното на полето за нарачка за да го завршите купувањето со НДТ.

Како да продавате БАТ – Научете како да продавате основен знак за внимание

Со додавање на БАТ во вашето портфолио, во одреден момент во иднина ќе гледате да продавате. Без разлика дали тоа е неколку недели, месеци или повеќе години, процесот ќе зависи од тоа како првично сте го направиле купувањето и каде се чуваат токените во моментот.

Ако го следевте нашиот водич за тоа како да купите BAT на бабит, токените ќе останат во вашиот веб-паричник додека не сте подготвени да го наплатите.

Кога ќе дојде ова време, процесот е како што следува:

 • Најавете се на вашата сметка на бајт
 • Упатете се кон вашето портфолио на бајти
 • До БАТ, ќе видите копче „Продади“.
 • Со кликнување на него, потврдете дека сакате да продадете
 • bybit потоа ќе ја исплати вашата БАТ инвестиција за американски долари
 • Ќе ги видите приходите од продажбата рефлектирани во вашата готовинска состојба

Меѓутоа, ако вашите токени за основно внимание моментално се чуваат во приватен паричник надвор од берза или брокер, процесот е малку понезгоден. Тоа е затоа што прво ќе треба да ги префрлите токените на вашата избрана платформа, пред да ги замените средствата за фиат пари.

Каде да купите BAT

Ако сте релативно нови во тргувањето со криптовалути, можеби не знаете дека всушност постојат неколку начини да купите БАТ. Ова вклучува поминување низ регулиран онлајн брокер или конвенционална размена на криптовалути.

За да се осигураме дека разбирате каде да купите БАТ на безбеден и безбеден начин, ги споредуваме овие два методи во деловите подолу.

Купете НДТ преку брокер

Нашиот истражувачки тим откри дека најдобриот начин да се купи БАТ е преку онлајн брокер кој е регулиран од угледно финансиско тело. Како што беше дискутирано претходно во нашите прегледи на брокерите, сличните на bybit се регулирани од FCA, SEC, ASIC и CySEC.

Клучно, ова значи дека кога купувате БАТ од еден од гореспоменатите брокери, знаете дека тоа го правите во безбедна и безбедна средина. Не само ова, туку и регулираните брокерски сајтови, исто така, имаат право да нудат услуги за фиат валута. За возврат, тоа значи дека можете да купите БАТ со дебитна/кредитна картичка или е-паричник.

Купете БАТ преку берза за криптовалути

Од друга страна, иако има стотици размена на криптовалути во онлајн просторот, многу малку се регулирани. Ова е затоа што тие избираат да се лоцираат на офшор или да изберат да имаат каква било врска со фиат валута. Ова значи дека најверојатно ќе можете да купите BAT само во замена за друг дигитален токен - како што се Tether (USDT) или Bitcoin (BTC).

Некои инвеститори се привлечени од такви размени, бидејќи често има недостаток на процедури за KYC или AML. Ова значи дека често можете да отворите сметка и да купите БАТ без да треба да го откриете вашиот идентитет. Сепак, треба да направите чекор наназад и да се запрашате дали можете или не да и верувате на размена која не ја сфаќа сериозно регулативата.

Најдобри начини за купување НДТ

При изборот на најдобриот начин за купување БАТ, ова често зависи од видот на начинот на плаќање што го поддржува вашиот избран брокер.

Ова обично го вклучува следново:

Купете БАТ со дебитна картичка

Можете да купите БАТ со дебитна картичка на бајбит без да платите ниту цент во такси ако сте од САД. Клиентите кои не се од САД плаќаат само 0.5%. Во Coinbase ќе ви се наплаќа 3.99% кога купувате дигитални валути со дебитна картичка. Корисниците на Binance можат да платат до 4%, иако тоа ќе зависи од тоа каде се наоѓате.

Сепак, користењето на дебитна картичка за купување БАТ е веројатно најзгодната опција на масата, не само затоа што вашето плаќање ќе биде обработено веднаш.

Купете BAT со дебитна картичка сега

Купете БАТ со кредитна картичка

Можете исто така да купите BAT со кредитна картичка кога користите bybit. Популарниот онлајн брокер не наплаќа дополнителни такси за користење на овој начин на плаќање. Но, вашата компанија за кредитна картичка можеби.

Исто така, не заборавајте да се задолжите со купување на БАТ со кредит, бидејќи цената на дигиталното средство може да падне откако ќе инвестирате.

Купете БАТ со кредитна картичка сега

Купете BAT со Paypal

Друга опција што можеби сакате да ја разгледате е да купите БАТ со Paypal. Во слична природа на дебитните/кредитните картички, бабит ви овозможува да ја користите вашата Paypal сметка на евтин начин.

Уште еднаш, ќе платите провизија за депозит од само 0.5% ако ја финансирате вашата сметка во валута различна од американски долари. Од друга страна, клиентите во САД плаќаат 0%.

Купете BAT со PayPal сега

Дали НДТ е добра инвестиција?

Овој водич ги објасни сите детали за тоа како да се купи БАТ на безбеден и евтин начин. Сепак, има илјадници дигитални токени во онлајн просторот и не сите проекти ќе успеат. Имајќи го ова на ум, вреди да се изврши некое независно истражување пред да ризикувате пари.

Подолу разговараме за некои важни фактори околу Основниот токен за внимание.

Што е Основен токен за внимание?

Основен токен за внимание – или едноставно БАТ, е дигитална валута која првпат беше лансирана во 2017 година. Главната цел на БАТ е да создаде децентрализирана рекламна индустрија. Во моментов, креаторите не добиваат договор кога ја објавуваат својата содржина со платформи од трети страни како YouTube.

Тоа е затоа што платформата за која станува збор ќе одземе огромен дел од сите пари за маркетинг што ги генерира содржината. Дополнително, од перспектива на потрошувачите, рекламите често се ирелевантни. Односно, можеби сте забележале дека често ви се прикажуваат производи и услуги за кои немате интерес.

Овие проблеми се она што проектот БАТ се обидува да ги реши. На пример, BAT го создаде веб-прелистувачот BRAVE, кој им овозможува на рекламните компании и потрошувачите да се поврзат без потреба од посредник. Ова значи дека потрошувачите не само што ќе бидат изложени на релевантни производи и услуги за кои се заинтересирани - туку и ќе бидат наградени.

Овие награди се дистрибуираат во Основни токени за внимание. Од перспектива на огласувачите, компаниите можат да се погрижат да ги распределат многу потребните средства за маркетинг на вистинската публика. Како такви, Основниот токен за внимание и неговиот веб-прелистувач Brave се победничка ситуација и за потрошувачите и за огласувачите.

Основна цена за значење за внимание

Како и сите криптовалути, Основниот токен за внимание може да се купува и продава онлајн. Вредноста на НДТ секогаш ќе биде диктирана од пазарните сили. Тоа значи кога БАТ е во тренд и повеќе луѓе купуваат - тоа ќе има позитивно влијание врз неговата цена. Освен ако не користите домашна размена на криптовалути или брокер, БАТ се цени во американски долари.

 • Кога БАТ првпат беше лансиран на јавните берзи во 2017 година, токенот се тргуваше за само 0.16 долари.
 • БАТ достигна историски максимум од 1.65 долари претходно во 2021 година - што претставува огромни добивки од неговата почетна цена на котирање.
 • Основниот токен за внимание, сепак, оттогаш падна на ниво од 1 долар.

Како такво, ова потенцијално нуди поволна влезна точка. На крајот на краиштата, искусни инвеститори ретко купуваат крипто средство кога се тргува на високо ниво на сите времиња.

Дали треба да купам НДТ?

Ако не сте одлучни дали Основниот токен за внимание е соодветен за вашето портфолио или не, мудро е да направите дополнително истражување. Особено, треба да ги разгледате факторите кои можат да влијаат на вредноста на вашата инвестиција - и технички и основни.

Некои од главните причини зошто луѓето во моментов купуваат БАТ се дискутирани подолу.

Добивки од 2023 година

Првото нешто што треба да се забележи за БАТ е дека дигиталната валута се покажа исклучително добро во 2023 година од ценовна перспектива. На почетокот на годината, БАТ се тргуваше за само 0.20 долари по токен. Како што беше забележано претходно, крипто средството достигна највисоки нивоа од 1.65 долари - што се случи во април 2021 година.

Ова значи добивка од над 720% за само четири месеци тргување. Во моментот на пишување во 2021 година, БАТ се тргува на околу 0.27 долари. Иако ова е многу помалку од неговото претходно највисоко ниво на сите времиња, ова сепак претставува добивка од 400% од година до датум.

Ниска влезна точка

Одамна поминаа деновите кога можете да купите слични на Bitcoin или Ethereum со неколку долари. Напротив, овие дигитални валути оттогаш ги надминаа високите вредности од 65,000 и 4,000 долари соодветно.

БАТ, од друга страна, сè уште се тргува по многу поволна цена од само 1 долар. Ова значи дека ако одите преку брокер како бајбит - за кој е потребна минимална инвестиција од само 25 долари, ќе добиете 25 Основни токени за внимание.

Огромната рекламна индустрија има потреба од револуција

Глобалната индустрија за онлајн рекламирање, наводно, вреди стотици милијарди долари секоја година. Сепак, многумина тврдат дека на овој пазар му е очајна потреба од револуција. На крајот на краиштата, познато е дека компаниите трошат огромни ресурси испраќајќи маркетинг кампањи до погрешни луѓе.

 • А за возврат, секојдневните потрошувачи стануваат уморни од потребата да гледаат ирелевантни производи и услуги за кои немаат интерес.
 • Тука влегуваат токен за основно внимание и неговиот прелистувач Brave.
 • Накратко, преку прелистувачот Brave, БАТ гарантира дека огласувачите ги прикажуваат своите промоции на вистинската публика.
 • Потрошувачите последователно се наградени кога се изложени на такви реклами преку токенот BAT.

Ако оваа иновативна идеја на крајот заживее, тогаш ова е сосема сигурно дека ќе има позитивно влијание врз вредноста на вашата инвестиција НДТ.

Ризици од купување НДТ

Пред да го завршите процесот на купување НДТ, треба да ги земете предвид ризиците кои се вклучени. Како и сите одлуки за инвестирање, треба да запомните дека секогаш постои шанса да изгубите пари. Ова ќе се случи ако ја продадете вашата БАТ инвестиција по пониска цена отколку што првично сте платиле.

Особено, дигиталните средства како БАТ се инхерентно нестабилни, со дневните промени на цените од 10%+ сè уште не се невообичаени. Исто така, треба да ги земете предвид ризиците од складирање на БАТ во приватен паричник. На крајот на краиштата, ако вашиот паричник е хакиран или ако ги ставите погрешно вашите приватни клучеви, ризикувате да ви ги украдат токените.

Колку чини да се купи НДТ?

Кога ќе научите како да купите БАТ од онлајн брокер, брзо ќе видите дека надоместоците и провизиите ќе варираат од добавувач до обезбедувач. Како такво, ова е важна точка што треба да се земе предвид кога се бара најдоброто место за купување БАТ.

Главните давачки на кои треба да внимавате се како што следува:

Надоместоци за плаќање

Во зависност од тоа како имате намера да ја финансирате вашата БАТ инвестиција, можеби ќе треба да платите надомест за депозит. На пример, ако продолжите да купувате БАТ во Coinbase, плаќањата со дебитни и кредитни картички привлекуваат надомест од 3.99% - што е огромен.

Од друга страна, имате и евтини брокери како бајбит, кои наплатуваат 0% на депозитите во УСД и 0.5% на сите други валути. Повеќето брокери и берзи во овој простор нудат значително пониска цена кога се одлучуваат за банкарска жица.

Тргување такси

Откако ќе ја вчитате вашата сметка со средства, потоа можете да продолжите да купувате БАТ. Сепак, можете да бидете сигурни дека вашиот избран провајдер ќе ви наплати такса за тргување за олеснување на купувањето во ваше име.

Во Coinbase, ќе бидете погодени со провизија за тргување од 1.49% - што се наплаќа и кога купувате БАТ и кога продавате. На бајбит, ќе го плаќате ширењето само за тргување со криптовалути – што започнува од 0.75%.

Финансирање преку ноќ

Претходно споменавме дека двата бајти ви овозможуваат да тргувате со НДТ преку CFD. За возврат, ова ви овозможува да примените потпора. Ако ова е нешто што ве интересира, само запомнете дека крипто CFD-овите привлекуваат надоместок за финансирање преку ноќ. Ова се наплаќа за секој ден кога ја одржувате позицијата отворена.

Како да купите основен токен за внимание (БАТ) - крајна линија

Овој водич за почетници опфати сè што треба да се знае кога учите како да купите БАТ безбедно и на евтин начин. Тоа го објаснивме бабит е брокерот што се користи во овој поглед – и во однос на надоместоците и во однос на регулативата.

На крајот на краиштата, bybit не само што е регулиран од тела како SEC и FCA, туку можете да купите НДТ на основа само за ширење. Поддржани се и начини на плаќање како Paypal и дебитни/кредитни картички – така што процесот на инвестирање од крај до крај не треба да трае повеќе од 10 минути.

Купете BAT сега од 25$

67% од сметките за инвеститори во мало губат пари кога тргуваат CFD со овој провајдер.

Најчесто поставувани прашања

Може ли да купам монета BAT?

Да, можете да купите монета BAT од онлајн брокер што го поддржува овој дигитален токен. 

Каде да се купи BAT?

Најдоброто место за купување БАТ е од регулиран брокер како bybit. Овој популарен сајт за тргување ви овозможува да купите БАТ на основа само за ширење и со минимална инвестиција од само 25 долари. 

Дали БАТ е добра инвестиција?

БАТ генерира огромни приноси во 2021 година - достигнувајќи максимални 1.65 долари. Сепак, постојат илјадници дигитални валути во оваа индустрија, па затоа знаејќи во кои проекти да се инвестира може да биде предизвик. Најдобро е да извршите некое истражување пред да ризикувате капитал.  

Можете ли да купите БАТ со кредитна картичка?

Сигурно можеш. Сепак, прво треба да отворите сметка кај брокер кој поддржува плаќања со кредитна картичка. Откако ќе поставите копија од вашата лична карта, потоа можете да продолжите да купувате БАТ со кредитна картичка. bybit е една таква опција овде - која наплатува само 0.5% за депозитите на кредитни картички (и 0% за клиентите во САД).

Која цена е БАТ?

Цената на НДТ се движи нагоре и надолу од секунда во секунда. Во моментот на пишување во 2023 година, дигиталниот токен има просечно ниво на цени од 0.27 долари.