Како да купите Солана

телеграма

Бесплатен канал за крипто сигнали

Повеќе од 50 илјади членови
Техничка анализа
До 3 бесплатни сигнали неделно
Едукативна содржина
телеграма Бесплатен Телеграмски канал

 

Луѓето со различни нивоа на крипто знаење можат да го купат Солана од удобноста на домот. За најдобро искуство, ќе треба точно да одредите евтин и регулиран брокер за да го олесните купувањето крипто.

Квартален сигнал за криптовалути
£78
 • 2-5 сигнали дневно
 • 82% стапка на успех
 • Влез, искористете профит и стоп загуба
 • Износ на ризик по трговија
 • Сооднос на награда за ризик
Сигнали за криптовалути - XNUMX-годишно
£114
 • 2-5 сигнали дневно
 • 82% стапка на успех
 • Влез, искористете профит и стоп загуба
 • Износ на ризик по трговија
 • Сооднос на награда за ризик
Годишно сигнали за криптовалути
£210
 • 2-5 сигнали дневно
 • 82% стапка на успех
 • Влез, искористете профит и стоп загуба
 • Износ на ризик по трговија
 • Сооднос на награда за ризик
arrow
arrow

Во овој водич, ќе ве насочиме во вистинската насока со објаснување како да се купи Солана. Ги разгледуваме и најдобрите брокери и откриваме како да креирате сметка за да го завршите вашето купување денес!

Како да купите Солана - Изберете брокер за криптовалути

Има многу места за купување на Солана. Со тоа, важно е да бидете внимателни со која платформа се регистрирате. Проверивме добар дел од метриката, како што се регулативата, таксите и опциите за депозит.

Резултатите од нашето пребарување за најдобрите брокери за купување на Солана можете да ги видите подолу.

 • бабит – Севкупно најдобар брокер Солана

Ако сè уште одлучувате за вистинската платформа за вашите потреби, наскоро ќе најдете целосни прегледи за најдобрите места за купување Solana.

Купете го Солана сега

Не инвестирајте во крипто средства освен ако не сте подготвени да ги изгубите сите пари што ги инвестирате.

Како да купите Солана – Брз водич за тоа како да купите Солана за помалку од 10 минути

Следете го овој краток водич за тоа како да се регистрирате кај брокер за да го купите Солана денес. Избравме бајбит за овој водич од 5 чекори. Брокерот работи во мулти-регулаторен простор и нуди ефтин и едноставен начин за купување на Солана.

 • Чекор 1: Отворете ја бибитната сметка – Одете во бајбит и креирајте сметка со внесување на некои основни детали за себе. Брокерот ќе бара вашето име и информации за контакт, како и корисничко име и лозинка за да можете подоцна да добиете пристап до вашата сметка
 • Чекор 2: KYC – Како регулирано посредување, бајт е потребен за да се потврди вашиот идентитет. Ова се нарекува процедура KYC и обично брзо се обработува. Испратете фотографија од лична карта издадена од владата, како возачка дозвола или пасош. bybit може да ја потврди вашата адреса користејќи сметка за комунални услуги или извод од банка издадени во последните три месеци
 • Чекор 3: Средства за депозити – Финансирањето на вашата сметка е едноставно на bybit. Минималниот депозит е 50 УСД и можете да изберете од е-паричници, кредитни/дебитни картички од големи провајдери или жичен трансфер
 • Чекор 4: Побарајте го Солана – За да ја лоцирате вашата избрана криптовалута, напишете „SOL“ во лентата за пребарување. Проверете го резултатот вели Солана, а потоа кликнете на „Трговија“
 • Чекор 5: Купи Солана – Во полето за нарачка внесете ја сумата што сакате да ја доделите на вашата позиција. Можете да го купите Солана на бајт од само 25 долари. Изберете „Отворена трговија“ за да му наложите на брокерот да ја изврши вашата нарачка

Како што можете да видите, брзо и погодно е да се купи Солана на bybit. Понатаму, со минимално купување од 25 долари на криптовалути. Ова е одлична платформа за почетниците да се запознаат со Солана, без да се нарушат парите.

Купете го Солана сега

Не инвестирајте во крипто средства освен ако не сте подготвени да ги изгубите сите пари што ги инвестирате.

Чекор 1: Изберете го најдоброто место за купување на Солана

Изборот на вистинското место за купување на Солана не е лесна задача. Како такви, собравме многу информации за најдобрите брокери за купување на SOL токени и потоа нудиме целосна анализа.

Чекор 2: Отворете сметка за тргување со крипто

Одете кај нашиот севкупно најдобро оценет брокер, бабит, или платформа по ваш избор. Следно, за да го купите Солана, ќе треба да пополните формулар за регистрација за да отворите трговска сметка. Ова може да го побарате со кликнување на „Приклучи се сега“ на bybit. Пополнете ги сите потребни детали, вклучувајќи го вашето полно име, адреса на е-пошта и корисничко име и лозинка по ваш избор.

Откако ќе ги прифатите одредбите и условите, bybit ќе ве праша за уште неколку информации. Ова е стандардна процедура на одговорните платформи и ќе ги вклучува вашите податоци за контакт, датум на раѓање, домашна адреса и националност.

Конечно, завршете го процесот KYC, кој вклучува брокерот да ја потврди вашата домашна адреса и идентитет. За да ја завршите оваа постапка, испратете слика од вашата лична карта со фотографија и писмо или сметка во која јасно е наведено вашето име, адреса и датумот на издавање.

Чекор 3: Средства за депозити

За разлика од многу платформи за размена на крипто, бабит е регулирано од повеќе организации, од FCA, SEC и ASIC, до CySEC. Ова ви овозможува да ја финансирате вашата сметка речиси веднаш за да го купите Солана и исто така значи дека не треба да правите депозит користејќи криптовалути, како што е наведено во многу размена.

 • Поддржаните начини на плаќање вклучуваат големи кредитни и дебитни картички и е-паричници, како оние што ги нудат PayPal, Skrill и Neteller.
 • bybit поддржува и жичен банкарски трансфер, но овој начин на плаќање трае помеѓу четири и седум работни дена за да се прикаже на вашата сметка.
 • Ако сте од САД, нема да плаќате никакви такси кога правите депозит.

Клиентите од други локации ќе плаќаат низок девизен надомест од 0.5% за да ја заменат нивната локална валута во УСД. Ова е еднакво на само 0.50 УСД од депозит од 100 УСД, а надоместокот останува ист, без разлика на видот на плаќање што ќе го изберете.

Чекор 4: Побарајте го Солана

Сега кога ја финансиравте вашата сметка, можете да продолжите со пребарувањето за Солана. Како што почнувате да пишувате Solana во лентата за пребарување на бајбит, ќе ви бидат претставени низа средства.

bybit Барај Солана

Кликнете на „Трговија“ кога ќе бидете задоволни дека сте го нашле вистинскиот пазар и можете да се впуштите во следниот чекор за купување на Солана.

Чекор 5: Како да купите Солана

Можете да пристапите до криптовалутите без тешкотии во бабит, и до сега ќе има многу појасно разбирање за тоа како да се купи Солана. Кога ќе се појави формулар за нарачка, како што гледате подолу, проверете дали пишува „КУПИ СОЛ“ - единствениот симбол за ознаки за Солана токени.

bybit Купи Нарачај Солана

Следно, додадете број во полето „Износ“. Ова треба да биде износот на пари што сакате да му го доделите на Солана. Овде, ние избираме да ризикуваме 25 долари, што е минималниот влог во бајбит. Кога ќе го пополните формуларот, можете да изберете „Отворена трговија“ за да го завршите купувањето на SOL.

Како да се продаде Солана - Научете како да го продадете токенот Солана

Кога купувате Солана, постои голема шанса да го правите тоа за да се обидете да остварите профит подоцна. Ова ќе биде овозможено со продажба на вашите SOL токени за повисок износ од првично доделен.

Подолу ќе видите едноставен преглед со детали како да ја продадете Солана:

 • Ако сте купиле Solana токени на bybit, тие ќе бидат зачувани во вашето портфолио
 • Пријавете се и кликнете на „Портфолио“ за да ги откриете вашите инвестиции
 • Побарајте го Солана и креирајте налог за продажба
 • Внесете го износот за продажба и потврдете сè со кликнување на „Отвори трговија“

Навистина е толку едноставно. бабит ќе ја кредитира вашата сметка со средствата од оваа продажба веднаш, по тековната пазарна вредност. Ако можете да ги продадете вашите SOL токени за повеќе отколку што сте платиле на прво место, ќе остварите профит.

Каде да се купи Солана

Може да биде огромно одлучувањето за место за купување на Солана. За да ја исчистите маглата, ќе ги видите двете најчести опции подолу и некои разлики меѓу нив.

Купете го Солана преку брокер

Новитетите веројатно ќе се чувствуваат побезбедни кога купуваат Солана преку регулиран простор, бидејќи брокерите со лиценца следат низа правила. На пример, бајбитот е регулиран од SEC, FCA, ASIC и CySEC и ги чува сите средства на клиентите на посебна банкарска сметка од ниво 1. Не само тоа, туку овој брокер ви овозможува да складирате SOL токени во вашата сметка за да ве спаси од преземање крипто-паричник.

Табела на CoinMarketCap Солана

Друга предност од изборот да се купи Солана преку регулирана платформа е низата начини на плаќање фиат со кои можете да ја финансирате вашата сметка. Ова треба да вклучува кредитни/дебитни картички, е-паричници и банкарски опции, како што се жични трансфери.

Купете Solana преку размена на криптовалути

Ако изберете да го купите Солана од крипто берза, треба да знаете дека некои се ослободени од регулатива и затоа не работат во рамките на никакви правила.

Ова често бара од вас да размислите за складирање на вашата дигитална инвестиција и исто така ќе ве ограничи на финансирање на вашата сметка со дигитални валути, кои новите инвеститори сè уште нема да ги држат.

Убедливо најпогодна и безбедна опција е да се избере регулиран простор, каде грижата за клиентите се сфаќа сериозно.

Најдобри начини да се купи Солана

Најдобриот начин да го купите Солана ќе зависи од вашите лични преференции.

Погледнете некои опции подолу.

Купете Солана со дебитна картичка

Ако сакате да купите SOL токени со дебитна картичка, мора да се осигурате дека платформата го поддржува тоа. Ова е брз и удобен начин да ја финансирате вашата сметка за да го купите Солана, но исто така треба да знаете дека некои брокери и берзи наплаќаат такси за користење на овој метод на депозит.

На пример, Coinbase наплатува 3.99% ако ја финансирате вашата сметка со дебитна картичка. На бајбит, клиентите кои не се од САД ќе плаќаат 0%, а на другите локации ќе им се наплаќа 0.5% за конверзија во УСД.

Купете Солана со дебитна картичка сега

Купете Солана со кредитна картичка

Многу брокери ќе ви дозволат да го купите Солана со кредитна картичка, но внимавајте на такси. Исто така, треба да бидете внимателни ако користите кредит за купување и продавање средства на таков шпекулативен пазар.

Купете Солана со кредитна картичка сега

Купете Солана со PayPal

Не секоја платформа поддржува PayPal. Меѓутоа, на bybit, ако сте клиент од САД, можете да ја финансирате вашата сметка за да ја купите Solana користејќи PayPal бесплатно. Алтернативно, ќе ви се наплати мала провизија од 0.5% девизен курс, како што беше претходно споменато.

Купете Solana со PayPal сега

Дали Солана е добра инвестиција?

За да ви помогнеме да одлучите дали Солана е добра инвестиција, ќе видите неколку клучни истражувања подолу. Ова вклучува малку повеќе информации за тоа што е Солана и одредена историја на цени во реалниот свет. Секогаш истражувајте сами пред да ги ризикувате вашите финансии.

Што е Солана Токен?

SOL е внатрешна криптовалута на Solana, јавна блокчејн мрежа создадена во 2017 година. Solana е повеќеслојна платформа која е дизајнирана да биде домаќин на паметни договори и апликации DeFi. Коментаторите на пазарот сметаат дека проектот Солана е поодржлив од другите, како што е Биткоин.

Тоа е затоа што Биткоин користи Доказ за работа (PoW), кој е познат по високата потрошувачка на енергија. Спротивно на тоа, Солана се одлучува да користи хибрид на Доказ за удел (PoS) и Доказ за историја (PoH). Вториот го отвора патот за блокчејн во веб-скала, дозволувајќи му на Солана да понуди супер-брзи мрежни брзини.

Солана За

Главната цел на Солана беше да создаде нова децентрализирана финансиска платформа за да ги поправи проблемите со кои се соочуваат постарите проекти, како што се Биткоин и Етереум. Прашањата за блокчејновите од првата и втората генерација во голема мера вклучуваат бавни брзини на трансакции и високи такси.

Токен Цена на Солана

Историската вредност на средството може да изгледа ирелевантна. Меѓутоа, кога истражувате како да купите Солана или кој било друг дигитален токен, добро е да бидете свесни за овие работи. Ова може да ви даде идеја за тоа колку е нестабилен пазарот или да ви го покаже неговиот иден потенцијал.

За да заштедите малку време, ќе видите некои информации за цената на Солана подолу:

 • На 11 април 2020 година, токените на SOL беа проценети на 0.77 УСД
 • До 12 август 2020 година, Солана се тргуваше по 3.76 долари
 • Одејќи напред до 30 јули 2021 година, пазарната вредност на Солана беше 32.39 американски долари
 • На 8 септември 2021 година, Солана беше по цена од 191 $, што покажува зголемување од над 489%
 • Само 13 дена подоцна, токените на SOL паднаа за 35% на 124 долари
 • До 6-ти ноември, Солана се искачи на рекордни 258.93 долари - тоа е зголемување од 108 отсто

Како што можете да видите, постои потенцијал да остварите профит кога ќе ја купите Солана. Некои пазарни коментатори веруваат дека токените на SOL би можеле да достигнат 600-800 долари до 2025 година. Имајќи го кажано тоа, апсолутно е императив самите да ги истражите сите факти и податоци, бидејќи голем дел од купувањето криптовалути се шпекулации.

Дали треба да купам Солана?

Мрежата на Солана е повеќеслојна, а нејзиниот екосистем е експанзивен. На пример, блокчејнот на Солана содржи над 300 проекти, а мрежата вклучува игри, NFT, DeFi, автоматизирани креатори на пазарот, децентрализирани размени и платформи и многу повеќе.

Постојат неколку други причини зошто луѓето може да бараат да го купат Солана. Подолу зборуваме за програмата за иновации, брзина и награди на оваа мрежа.

Солана е иновативен блокчејн

Кога размислувате дали да го купите Солана, можете да погледнете што го издвојува. Овој водич откри дека покрај тоа што е брза и способна за повеќе трансакции во секунда од Visa, оваа мрежа е иноватор.

Некои од иновациите на Солана вклучуваат:

 • PoH: Доказ за историја е консензус алгоритам со проверлива функција за одложување. Ова значи дека наместо да мора да комуницира со други блокчејн, мрежата Солана одржува сопствена временска рамка на трансакции и настани
 • Нивото на морето: Овој мотор за паралелна обработка на трансакции овозможува илјадници паметни договори да се извршуваат истовремено и да се размеруваат низ SSD и графички процесори. Накратко, Sealevel закажува трансакции за ефикасност
 • Кула BFT: Консензус на кулата е алгоритам кој користи PoH како криптографски часовник
 • Разбивање на облак: Ова е намалена база на податоци што ја користи Солана. Едноставно кажано, овој софтвер му овозможува на Солана да постигне безбедно ниво на стабилност. Cloudbreak го олеснува пишувањето и читањето истовремено низ целата мрежа
 • Голфска струја: Солана има за цел да ги спречи проблемите што ги доживуваат таквите како Биткоин, при што се поднесуваат збир на трансакции, но чекаат да бидат обработени. Ова предизвикува ефект на тесно грло. Како таков, Солана користи протокол за ширење на блокови. За да го спаси системот од преоптоварување, оваа технологија овозможува побрзо населување. На тој начин дозволувајќи им на валидаторите да ги преземат трансакциите пред време и да ги отфрлат сите што не успеваат
 • Архиватори: Ова е мрежа од јазли со супер ниски хардверски барања. Во лаички термини, валидаторите префрлаат петабајти блокчејн податоци на Архиватори кои сигнализираа дека имаат простор да ги складираат. Како таква, ова е во суштина дистрибуирана книга за складирање, која се користи за чување на податоците. Ова и овозможува на мрежата Солана да генерира повеќе податоци без ограничување на членството во мрежата
 • Гасовод: Овој механизам за обработка ја олеснува брзата валидација на податоците за трансакциите и овозможува нивно повторување од секој јазол во мрежата

Со оптимизации и архитектура како оваа, фер е да се каже дека Солана е иновативен. Оваа блокчејн мрежа е патоказ, фокусирана на развој на високо ефективна децентрализирана инфраструктура за луѓето, економиите и бизнисите ширум светот.

Ниска цена и брзи трансакции

Една од причините зошто луѓето ја купуваат Солана, преку оние како Ethereum, е брзината на мрежата. Како што рековме, Солана користи PoH, што му овозможува да одржува високи нивоа на пропусната стапка и ефикасност.

Погледнете некои податоци околу брзината со која Солана може да обработува трансакции:

 • Солана може да обработи 50,000 трансакции секоја секунда и може веднаш да ги потврди
 • Оваа инстантна валидација и синхронизација на временските јазли и овозможува на мрежата да додава блокови, на брз и ефикасен начин
 • Биткоинот може да управува со околу 4.6 трансакции во секунда
 • Ethereum може да изврши приближно 13 трансакции во секунда

Не само што Солана е брз, туку и надоместоците за трансакцијата се значително пониски од другите добро познати крипто средства. На пример, просечната такса за трансакција на Солана е 0.00025 долари, додека Ethereum и Bitcoin се околу 4.014 долари и 2.64 долари, соодветно.

Ова во голема мера се должи на проблемите со приспособливост. Се разбира, надоместоците за трансакциите ќе се менуваат редовно, во согласност со цените на бензинот и други фактори. Со тоа, не може да се негира дека Солана е многу поевтина опција од другите големи крипто средства. Бројот на трансакции во секунда што овој блокчејн може да ги обработи овозможува поевтини такси и помалку тегоби за простор на блокчејнот.

Солана нуди награди за обложување

Како што допревме, Солана користи PoS за да ги потврди трансакциите. Ова во суштина значи дека кога ќе сфатите како да ја купите Солана, можете да учествувате во консензус и да обработувате трансакции - додека заработувате средства. Не е потребен минимален износ, па дури и ако имате мали количини на SOL токени, сепак можете да бидете валидатор на овој блокчејн со високи перформанси.

Информации за CoinMarketCap Солана

Дозволувањето на сопствениците на Солана да гласаат и да работат на јазли за потврдување помага да се обезбеди мрежата и да се зголеми децентрализацијата. Солана периодично ги дели наградите. Износот ќе зависи од бројот на удели во SOL токени, стапките на инфлација и времето на работа.

Постојат различни калкулатори за награди за обложување достапни на интернет со совети за тоа како да го зголемите вашиот принос. Секогаш спроведувајте ваше детално истражување пред да изберете да купите SOL.

Ризици од купување на Солана

Како што споменавме, криптовалутите можат да бидат многу нестабилни. Имајќи го тоа на ум, сега ќе откриеме некои од главните ризици кои се вклучени кога ќе ја купите Солана.

Погледнете неколку примери подолу:

 • Најголемиот ризик што го преземате кога купувате Солана е дека можеби нема да можете да ги продадете вашите токени за повеќе отколку што сте платиле, со што ќе направите загуба
 • Ако изберете да го купите Солана на нерегулирана крипто берза, веројатно ќе бидете одговорни за вашиот сопствен паричник
 • Ова може да ги остави вашите дигитални средства ранливи на хакери, особено ако не сте доволно искусни за да го заштитите вашиот капацитет за складирање

Можете да неутрализирате некои од овие ризици со спроведување стратегија, како што е купување на фракционо количество на Solana и тоа преку регулирано посредување. бабит ќе ви овозможи да купите Солана од 25 долари и нема потреба да преземате и да обезбедите паричник. Покрај тоа, овој брокер го олеснува заработката, со складирање на вашите дигитални валути во вашето портфолио во регулиран простор.

Колку чини да се купи Солана?

Кога ќе го купите Солана, ќе се наплаќа за тоа. Ова може да варира, затоа секогаш проверувајте ја структурата на надоместоците на вашата избрана платформа. Ако брокерот со кој се регистрирате не е економичен со такси, тоа ќе им наштети на вашите потенцијални добивки на долг рок.

За да ви даде индикација за тоа што да очекувате, видете подолу.

Надоместоци за плаќање

Надоместоците за плаќање обично се наплаќаат кога се прави депозит за финансирање на вашата сметка. Ова може да зависи од маршрутата по која одите. На пример, Coinbase наплатува 3.99% за плаќања со дебитни и кредитни картички. Додека бајбит наплаќа 0% за клиентите во САД и само 0.5% за алтернативни валути - без разлика за кој тип на депозит ќе се одлучите.

Тргување такси

Надоместоците за тргување исто така доаѓаат во сите облици и големини и се неизбежен дел од купувањето криптовалути. Така, кога ќе се регистрирате кај брокер за да го купите Солана, видете какви такси за тргување се на сила. Најчести се провизиите и распространувањата.

За да понудите одредена споредба, ако купите Solana во Coinbase, ќе платите стандардна провизија од 1.49% за секоја нарачка. На нарачка од 1,000 долари, тоа е еквивалент на трошоци од 15 долари. Истата нарачка за купување на бајбит само ќе ве чини ширење, кое започнува од само 0.75% на крипто средствата.

Финансирање преку ноќ

Ако одлучите да купите и продадете Solana преку CFD, кои повикуваат на потпора, ќе ви се наплаќа дневен надомест наречен „финансирање преку ноќ“. Ова може да се спореди со плаќање камата, за да се придонесе за цената на вашата позиција на потпора.

Најдобрите брокери за купување криптовалути ќе ја разјаснат оваа такса кога ќе ја нарачате вашата нарачка за купување на Солана, така што нема изненадувања. CFD се краткорочен начин за купување и продавање на дигитални средства. Како таква, оваа такса не треба да претставува премногу проблем за повеќето трговци.

Како да купите токен Solana (SOL) - крајна линија

Тимот зад Солана создаде иновативна, мултифункционална и брза мрежа. SOL токените се собираат со голема брзина од крајот на 2023 година. За да купите SOL токени од дома на едноставен и безбеден начин, треба да најдете реномирана платформа. Ги истраживме најдобрите брокери за да го купиме Солана и ги освоивме рацете.

бабит е регулирано од повеќе тела, вклучувајќи ги SEC и FCA, па затоа следи многу правила. Покрај тоа, брокерот ви дозволува да го купите Солана само на база на ширење и прифаќа минимални инвестиции кои почнуваат од само 25 долари. Можете да ја финансирате вашата сметка со минимум 50 УСД, а има и низа практични типови на плаќање од кои можете да изберете.

Купете го Солана сега

Не инвестирајте во крипто средства освен ако не сте подготвени да ги изгубите сите пари што ги инвестирате.

Најчесто поставувани прашања

Може ли да купам Солана?

Да, можете да го купите Солана или на размена или на онлајн брокерство. Проверете дали SOL токените се достапни пред да се регистрирате. bybit наведува SOL и многу други пазари и е регулирано.

Каде да се купи SOL?

Најдоброто место за купување SOL е bybit. SEC, FCA, ASIC и CySEC ја регулираат платформата и од вас нема да се бара да ги складирате вашите токени во паричник. Сите SOL токени што ќе ги купите ќе останат во вашето портфолио. bybit само го наплатува ширењето за да ја купи Солана и можете да започнете со минимален влог од само 25 долари, што значи дека можете да купите дел од токен.

Дали Солана е добра инвестиција?

Солана се зголеми во 2023 година, зголемувајќи се за над 13,000%. Криптовалутите можат да бидат исклучително нестабилни и инвестирањето во нив е многу шпекулативно. Затоа, пред да изберете да го купите Солана, погрижете се да направите избор врз основа на вашето сопствено истражување.

Можете ли да го купите Солана со кредитна картичка?

Да, може да го купите Солана со кредитна картичка, доколку дотичниот брокер може да го поддржи овој тип на плаќање. Мора да внимавате на таксите, бидејќи некои платформи наплаќаат повеќе за депозити со кредитни картички. На пример, Coinbase наплатува 3.99% на сите депозити на дебитни/кредитни картички. bybit наплатува 0% на депозитите на американските кредитни картички и 0.5% на сите други валути. Ова е високо конкурентно.

Која е цената на Солана?

Во моментот на пишување, на почетокот на 2023 година, Солана е по цена од 23.01 долари. Сепак, криптовалутите растат и паѓаат во вредност од секунда во секунда. Како такво, ова е предмет на промена.