Како да поставите занаети

Не инвестирајте освен ако не сте подготвени да ги изгубите сите пари што ги инвестирате. Ова е инвестиција со висок ризик и веројатно нема да бидете заштитени ако нешто тргне наопаку. Одвојте 2 минути за да дознаете повеќе

телеграма

Бесплатен канал за крипто сигнали

Повеќе од 50 илјади членови
Техничка анализа
До 3 бесплатни сигнали неделно
Едукативна содржина
телеграма Бесплатен Телеграмски канал

 

Нови сте на сцената со криптовалути на Интернет и сакате да научите како да поставувате занаети? Ако е така, процесот е многу полесен отколку што мислите. Со тоа, грешката со поставување погрешен налог за трговија со крипто може да биде фатална - затоа овој упатство мора да се прочита.

Месечно сигнали за криптовалути
£42
 • 2-5 сигнали дневно
 • 82% стапка на успех
 • Влез, искористете профит и стоп загуба
 • Износ на ризик по трговија
 • Сооднос на награда за ризик
Квартален сигнал за криптовалути
£78
 • 2-5 сигнали дневно
 • 82% стапка на успех
 • Влез, искористете профит и стоп загуба
 • Износ на ризик по трговија
 • Сооднос на награда за ризик
Годишно сигнали за криптовалути
£210
 • 2-5 сигнали дневно
 • 82% стапка на успех
 • Влез, искористете профит и стоп загуба
 • Износ на ризик по трговија
 • Сооднос на награда за ризик
arrow
arrow

Во рамките на него, ве водиме низ процесот од крај до крај за тоа како да поставите занаети кај највисоко рангираниот брокер за крипто-валути на начин одбивен од ризик. Ова не само што вклучува позиции за купување и продавање, туку и налози за управување со ризици.

Како да поставите занаети на крипто брокер - Брз водич

Ако имате прст на пулсот и сакате да ја поставите вашата прва трговија со крипто токму сега - следете го упатството за брз оган наведен подолу.

 1. Изберете крипто-разбиена највисока оценкаr: За да поставите занаети, прво ќе треба да најдете соодветен брокер. ByBit е добра опција за почетници, бидејќи платформата нуди многу пазари за дигитални валути со супер ниски надоместоци. Плус, платформата е навистина лесна за употреба.
 2. Отворете сметка: Needе треба да отворите сметка со избраниот брокер за крипто. Едноставно следете ги упатствата на екранот со внесување на вашите лични информации и детали за контакт.
 3. Депозитни фондови: Се подразбира дека ќе треба да депонирате пари пред да започнете да пласирате занаети.
 4. Пребарај за крипто: Сега можете да ја пребарувате крипто валутата што сакате да ја тргувате.
 5. Поставете трговија: Конечно, ќе треба да изберете нарачка за купување или продажба за да ја извршите вашата трговија - во зависност од тоа дали мислите дека крипто-валутата ќе се зголеми или падне во вредност.

И тоа е тоа - само што ја поставивте вашата прва трговија со крипто! Сепак, има многу што да разговараме пред да одите и да тргувате со вистински капитал - особено кога станува збор за управување со ризици. Како такво, ќе ви предложиме да продолжите да го читате остатокот од овој водич пред да продолжите.

Чекор 1: Изберете платформа за трговија со крипто

Првиот - и можеби најважниот чекор во учењето како да се занимаваат занаети е избор на соодветна платформа. Во спротивно, наречени брокер или размена, платформите за криптовалути седат помеѓу вас и вашиот избран пазар. Тоа е да се каже, без оглед на тоа дали сакате да тргувате со Bitcoin, Ethereum, EOS, Cardano или која било дигитална валута за тоа прашање - потребен ви е брокер за да ги извршите вашите нарачки за вас.

При изборот на најдобра платформа за трговија со крипто - постојат голем број клучни метрики што треба да ги прецртате.

Ова вклучува:

 • Безбедност: Повеќето размени на криптовалути се нелиценцирани, па затоа предлагаме да користите регулиран брокер. Ова ќе осигури дека сте во можност да тргувате во безбедни, фер и транспарентни услови. Некои од најреномираните финансиски тела што ги лиценцираат регулираните крипто-брокери вклучуваат FCA, ASIC и CySEC.
 • Пазари: Ако барате да научите како да поставувате занаети, треба да размислите и за кои крипто-валути сакате да шпекулирате. На пример, ако сакате да тргувате со Ripple во однос на американскиот долар - ќе треба да осигурате дека платформата поддржува XRP / USD. Подоцна ги покриваме паровите за тргување со крипто.
 • Надоместоци: Кога поставувате занаети кај избраниот крипто брокер, ќе ви се наплаќа надомест. Ова може да дојде во форма на провизија за тргување што се множи со големината на вашиот удел. Некои платформи - како што е ByBit, аватард – ви дозволуваат да тргувате со дигитални валути без да плаќате провизија. Наместо тоа, тоа е само намазот што треба да го покриете.
 • Плаќања: Друг недостаток на користење на нерегулирана размена на криптовалути е тоа што нема да имате пристап до објектите на фиат валута. Наместо тоа, ќе треба да ја финансирате вашата сметка со дигитално средство. Бидејќи регулираните платформи имаат законска надлежност да прифаќаат депозити на фиат пари - честопати можете да изберете од дебитна / кредитна картичка, е-паричник или трансфер на банкарска сметка.
 • Карактеристики и алатки: Исто така вреди да се осигура дека платформата нуди алатки и карактеристики што можат да го подобрат вашето искуство во трговијата. На пример, ако сте почетник, ќе сакате пристап до едукативни материјали, демо-сметка, па дури и објект за трговија со копии. Ако сте искусен трговец, ќе сакате технички индикатори, напредни типови на нарачки и графикони за цени.

Како што е очигледно од горенаведената список за проверка, процесот на избор на најдобар брокер за да се занимаваат занаети може да одзема многу време и тежок. Имајќи го ова предвид, подолу прегледуваме некои од најдобрите платформи кои во моментов се на пазарот.

1. Avatrade – Одлична трговска платформа за техничка анализа

Ако имате малку искуство во светот на трговијата со криптовалути, Avatrade е одлична опција. Ова е затоа што платформата нуди изобилство на алатки за трговија, технички индикатори и напредни типови на нарачки. Можете да тргувате директно преку веб-страницата на Avatrade или преку MT4 и MT5.

Иако Avatrade нуди сè што ви треба за да направите длабока техничка анализа на професионална основа. платформата нуди и бесплатна демо-сметка. Ова ќе ви овозможи да ги научите јажињата за анализа на табелите за цени на криптовалутите, без да имате потреба да ризикувате пари. Аватард е дом на купишта крипто пазари - повеќето од нив се фокусираат на парови кои содржат американски долар.

Како снабдувач со CFD, можете да одите долго или кратко на вашиот избран крипто пазар. Avatrade е исто така брокер без провизии, па затоа треба да го вклучите само ширењето. Достапна е левера - иако, вашите граници ќе бидат утврдени од вашата земја на живеење. Минималниот депозит во Avatrade е само 100 УСД и можете да ја финансирате вашата сметка со дебитна картичка или банкарска жица.

Нашата рејтинг

 • Многу технички индикатори и алатки за тргување
 • Бесплатна демо-сметка за вежбање трговија
 • Без провизии и во голема мера регулирани
 • Можеби повеќе одговара на искусни трговци
71% од инвеститорите во трговијата на мало губат пари кога тргуваат со CFD со овој давател

 

Чекор 2: Изберете крипто пазар за трговија

Откако избравте брокер кој ги исполнува нашите строги критериуми, тогаш е време да размислите со кои криптовалути сакате да тргувате. Накратко, постојат скоро 10,000 дигитални валути - така ќе имате пристап до изобилство на пазари.

Се разбира, повеќето од овие крипто-средства нема да вредат за вашето време, бидејќи привлекуваат супер-ниски количини на тргување и затоа - има минимални нивоа на ликвидност. Наместо тоа, најверојатно ќе сакате да избегнете трговија со какви било крипто-валути што спаѓаат во топ-50 во однос на пазарната капитализација.

Понатаму, и можеби најважно, исто така треба да размислите како сакате да тргувате со избраното дигитално средство. Тоа е затоа што криптовалутите се тргуваат во парови - слично како традиционалната девизна сцена. Особено, постојат два различни типа на крипто парови со кои може да се тргува - за што разговараме подетално подолу.

Парови на крипто-фиат

Повеќето трговци ќе изберат да тргуваат со парови крипто-фиат. Ова значи дека парот содржи фиат валута како УСД и крипто валута како ЕОС. Во овој пример, ќе тргувате со EOS / USD. Во огромното мнозинство на случаи, паровите на крипто-фиат содржат американски долар - но исто така е можно да се најдат пазари со други валути.

На пример, главните дигитални средства како Bitcoin, Ethereum и Ripple обично можат да се тргуваат во однос на јапонскиот јен, британската фунта, еврото и австралискиот долар. Со тоа, најдобро е да се држите до крипто-фиат парови што содржат американски долар - бидејќи тие привлекуваат најголема ликвидност, а со тоа и најтесните распони и најниските давачки.

Крипто-крст парови

Потоа имате крипто-крос парови - кои содржат само дигитални валути. Главен пример за ова е BTC / USDT. Овој пар ќе ве гледа како разменувате курс помеѓу Bitcoin и Tether. Други популарни крипто-вкрстени парови вклучуваат ETH / BTC, XRP / BTC и BCH / BTC.

Како почетник, ние би предложиле избегнување на крипто-вкрстени парови. Причината за ова е што тие не се цени во традиционални валути како американскиот долар. На пример, кога тргувате со крипто-фиат пар како БТК / УСД - лесно е да се извршат истражувачки и технички анализи. На крајот на краиштата, можете да ја процените цената на парот во УСД.

Меѓутоа, при тргување со крипто-крос пар, цената на пазарот се активира во дигитална валута. На пример, да претпоставиме дека тргувате со Ethereum против EOS (ETH / EOS).

За време на пишувањето, овој пар има цена на откуп од 423.07. Ова значи дека за секој 1 Ethereum, пазарот е подготвен да плати 423.07 EOS. Како што можете да замислите, освен ако немате интимно разбирање за вклучените дигитални средства, тргувањето со крипто-вкрстени парови може да биде предизвик.

Чекор 3: Изберете од нарачка за купување или продажба

Кога ќе научите како да поставувате занаети во сцената со криптовалути, ќе забележите дека некои нарачки се задолжителни, додека други по избор. Во случај на нарачки за купување и продавање, овие спаѓаат во надлежност на претходните. Ова е затоа што за да направите трговија, треба да влезете на пазарот или со нарачка за купување или продажба - во зависност од тоа дали мислите дека парот ќе се зголеми или падне во вредност.

 • Купете нарачка: Ако мислите дека крипто-парот ќе се зголеми во вредност - поставете нарачка за купување
 • Продадете нарачка: Ако мислите дека крипто-парот ќе падне во вредност - поставете нарачка за продажба

Постојат две важни работи што треба да се споменат при поставување нарачки за купување и продавање. Прво, сите платформи за тргување наплатуваат нешто што се нарекува „ширење“. Ова е разликата помеѓу цената на купопродажбата на соодветниот крипто пар. Куповната цена секогаш ќе биде повисока од цената на продажбата и разликата помеѓу нив во процентуална смисла е распонот.

Ако распонот изнесува 1%, вие плаќате индиректен надоместок од 1%. Ова е затоа што плаќате 1% повеќе од тековната цена на самото место. Ова е причината зошто порано ја нагласивме важноста за избор на крипто платформа која наплаќа ниски шири.

Второ, кога ставате трговија со нарачка за купување, ќе треба да поставите налог за продажба за да ја затворите вашата позиција. Ако влезете со налог за продажба, тогаш ќе нарачате налог за купување за да ја затворите.

Чекор 4: Изберете ја цената за влез

Откако ќе се одлучите за нарачка за купување или продавање, тогаш треба да одредите како сакате да влезете на пазарот. На пример, можеби ќе одлучите да ја извршите вашата трговија веднаш преку нарачка на пазарот. Притоа, ќе ја добиете следната најдобра достапна цена - што ќе биде малку над или под цената што ја цитирате за време на трговијата.

На пример, да претпоставиме дека тргувате со Uniswap наспроти американскиот долар - кој во моментов има цена од 26.50 УСД. Кога поставувате пазарна нарачка на овој пар, тој може да се изврши на пример 26.49 или 26.51 УСД. Во секој случај, јазот во цените (познат како „лизгање“) ќе биде мал.

Од друга страна, сезонските трговци ретко ќе влезат во позиција со налог на пазарот. Наместо тоа, тие претпочитаат да ја наведат точната цена по која се тргува. За да го направите ова, ќе треба да се одлучите за ограничување на редоследот. На пример, додека UNI / USD може да има цена од 26.50 УСД во моментов - можеби ќе сакате да излезете на пазарот кога парот ќе достигне 27.00 УСД.

Сè што треба да направите е да изберете ограничен редослед и да ја внесете соодветната цена. Ако нивото на цената не го совпаѓаат пазарите, тоа ќе остане во фаза на чекање. Може да ја откажете вашата нарачка за ограничување во секое време.

Чекор 5: Поставете нарачки за управување со ризик

Во оваа фаза од нашиот водич за тоа како да поставувате занаети, можете да продолжите да ги поставувате вашите нарачки и на тој начин - брокерот ќе го изврши ова во ваше име. Сепак, под претпоставка дека барате да постигнете постојана добивка со текот на времето - клучно е исто така да распоредите налози за стоп-загуба и заработка. Овие два вида на нарачки се опционални - но, сепак, основни.

Еве зошто:

Налог за стоп-загуба

Како што сугерира името, поставувањето налог за стоп-загуба на вашата трговија со крипто ќе ги ограничи вашите потенцијални загуби. Со други зборови, можете да бидете сигурни дека нема да изгубите повеќе од одредена сума. На пример, може да одлучите да одите долго на EOS / USD - што значи дека мислите дека девизниот курс ќе се зголеми.

Но, се разбира, нема гаранција дека тоа ќе се случи - така, вие распоредувате налог за стоп-загуба од 1%. Ова значи дека ако цената на EOS / USD падне за 1% - брокерот автоматски ќе ја затвори позицијата во ваше име. Како резултат, најмногу што можете да изгубите е 1%.

Во однос на тоа каде да ја поставите нарачката за стоп-загуба, ова ќе зависи од тоа дали сте долг или низок од парот. На пример, ако одите долго, тогаш ја ставате цената на стоп-загубата над цената на влезот. На пример, ако парот е 25 долари и сакате да ги ограничите вашите потенцијални загуби на 2% - нарачката за стоп-загуба би ја поставиле на 2% над 25 долари. Ако одите кратко, тогаш нарачката за стоп-загуба ја ставате на 2% под цената на влезот.

Нарачка за профит

Покрај ублажувањето на потенцијалните загуби, треба да размислите и за заклучување на вашите придобивки. Во спротивно, ќе треба да седите на вашиот екран за тргување со часови на чекање за да ја постигнат посакуваната цел на профитот од страна на пазарите.

Но, со воспоставување налог за добивка, вашиот брокер автоматски ќе го затвори трговијата за вас кога ќе се активира вашата специфична цена. На пример, ако сакате да наведете добивка од 5% - едноставно поставете ја нарачката за профит 5% над или под цената на влезот - во зависност од тоа на кој начин мислите дека ќе одат пазарите.

Чекор 6: Влогови и левериџ

Да потсетиме, сега треба да имате кутија за нарачки што го има следново:

 • Купете или продадете нарачка
 • Ограничување или пазарен налог
 • Налог за стоп-загуба
 • Нарачка за профит

Се подразбира дека исто така ќе треба да наведете удел. Во повеќето случаи, сè што треба да направите е да ја внесете износот што сакате да го ризикувате во монетарна смисла - на пример, 50 американски долари. Сепак, треба да бидете малку посистематски кога треба да одлучите колку да вложите. Всушност, ние би предложиле да се усвои стратегија за управување со банкарско работење.

Ова ќе ви овозможи да одвоите процент од салдото на вашата тековна сметка. На пример, може да изберете да ја ограничите големината на вашиот удел на 3%. Ова значи дека биланс од 1,000 американски долари ќе овозможи максимален удел од не повеќе од 30 американски долари. По завршувањето на секоја трговија - вашето салдо ќе оди нагоре или надолу во зависност од тоа дали позицијата резултирала со добивка или загуба.

Како такво, ова исто така ќе влијае на вредноста на вашиот следен влог. На пример, ако вашето салдо се искачи на 1,500 УСД - стратегијата за управување со банкрол од 3% ќе овозможи максимален удел од 45 УСД.

Предност

Ако сакате редовно да тргувате со крипто-валути, но немате пристап до голема сума пари - вреди да се разгледаат добрите и лошите страни на моќта. Ова е алатка понудена од голем број водечки платформи за криптовалути и во суштина ви овозможува да тргувате со повеќе отколку што имате на вашата сметка.

На пример, да претпоставиме дека имате удел од 50 долари на трговија со Биткоин. Во исто време, применувате моќност од 10x. Ова значи дека вашиот удел е зголемен од 50 до 500 УСД. Треба да споменеме дека моќноста исто така ќе ги зголеми вашите загуби кога трговијата оди против вас. Како резултат, одржете ја вашата врска со моќност скромна.

Чекор 6: Потврдете ги нарачките и извршете трговија

Останува само да го потврдите нарачката. Со инсталирање налог за стоп-загуба и профит, можете да дозволите размена на крипто-трговија. Тоа е да се каже, ако вашата целна цена е активирана, тогаш нарачаната добивка ќе се изврши и вашите придобивки ќе се заклучат автоматски.

Ако се случи несреќно и вашата трговија не оди според планот, тогаш налогот за стоп-загуба ќе се изврши. Во секој случај, вашата трговија ќе биде затворена кога ќе се активира една од двете нарачки.

Како да поставите занаети: Крајна линија

Овој водич за почетници за тоа како да поставувате занаети ја објасни важноста за правилно нарачување. Не само што треба да изберете од позиција за купување или продажба, туку и најповолен начин за влез на пазарот. Во многу случаи, ова ќе се постигне со избор на редослед за ограничување.

Дополнително, ги опфативме и основите на алатките за управување со ризик - имено, налози за стоп-загуба и добивка. И, се разбира, тоа е исто така клучен чекор паметно да се избере брокер за крипто-валути. Ова ќе осигури дека кога ставате занаети - ќе го сторите тоа на безбеден, економичен и лесен за користење.