Што е крипто пазар и зошто треба да го тргувате? Водич за почетници

Не инвестирајте освен ако не сте подготвени да ги изгубите сите пари што ги инвестирате. Ова е инвестиција со висок ризик и веројатно нема да бидете заштитени ако нешто тргне наопаку. Одвојте 2 минути за да дознаете повеќе

телеграма

Бесплатен канал за крипто сигнали

Повеќе од 50 илјади членови
Техничка анализа
До 3 бесплатни сигнали неделно
Едукативна содржина
телеграма Бесплатен Телеграмски канал

 

Без оглед на класата на средства - било да се работи за акции, девизен курс или криптовалута - разбирањето на основниот пазар е клучно.

Месечно сигнали за криптовалути
£42
 • 2-5 сигнали дневно
 • 82% стапка на успех
 • Влез, искористете профит и стоп загуба
 • Износ на ризик по трговија
 • Сооднос на награда за ризик
Квартален сигнал за криптовалути
£78
 • 2-5 сигнали дневно
 • 82% стапка на успех
 • Влез, искористете профит и стоп загуба
 • Износ на ризик по трговија
 • Сооднос на награда за ризик
Годишно сигнали за криптовалути
£210
 • 2-5 сигнали дневно
 • 82% стапка на успех
 • Влез, искористете профит и стоп загуба
 • Износ на ризик по трговија
 • Сооднос на награда за ризик
arrow
arrow

На крајот на краиштата, за да заработите пари од вашите напори за тргување - треба да преземете елемент на ризик. Ова чувство не може да биде повеќе фитинг за пазарот на крипто - што е истовремено нестабилно и силно шпекулативно.

За среќа на вас - го составивме крајниот водич за почетници за тоа што е крипто пазарот, како работи и што треба да направите за да профитирате од оваа постојано растечка арена на инвестиции!

Што е крипто пазар - брз водич

Ако сте малку кратки на време и сакате да дознаете што е крипто пазарот и како работи - проверете го упатството за брз оган подолу.

 • Крипто пазарот им овозможува на луѓето да купуваат, продаваат и тргуваат со дигитални валути како Bitcoin и Ethereum
 • Кога тргувате со крипто, тоа ќе го направите преку пар. На пример, БТК/УСД значи дека тргувате со вредноста на Биткоин во однос на американскиот долар.
 • Треба да шпекулирате дали мислите дека цената на пар ќе порасне или ќе падне. На пример, ако БТК/УСД е на 29,000 долари - дали мислите дека цената ќе оди повисока или пониска?
 • Вашата способност да остварите профит ќе се утврди од тоа дали правилно и колку многу претпоставувате, како и од вредноста на вашата трговија.

Трговија на крипто сега

67% од сметките за инвеститори во мало губат пари кога тргуваат CFD со овој провајдер.

Преглед на крипто пазарот во едноставни термини

Во својата најосновна форма, пазарот на крипто работи скоро исто како и секоја друга финансиска арена. Тоа е да се каже, слично на акциите или девизниот курс, вашата главна цел е да ја предвидите идната вредност на криптовалутата.

 • На пример, ако мислите дека по 3,000 американски долари по знак Ethereum е потценет, можете да направите трговија кај онлајн брокер за да се обидете и да профитирате од ова.
 • Слично на тоа, ако мислите дека Binance Coin е преценет на 290 американски долари - можете исто така да профитирате од ова со поставување налог за продажба.

На крајот на краиштата, тајниот сос за крипто пазарот е дека треба да предвидите во која насока ќе оди дигиталната валута во наредните месеци, недели, часови, па дури и минути. Ова, се разбира, ќе зависи од вашата избрана стратегија за тргување со крипто -пазар - што наскоро ќе ја покриеме подетално.

Во слична природа на девизниот курс, криптовалутите се тргуваат во парови. Ова значи дека ќе шпекулирате за вредноста на дигиталната валута во однос на друго средство. Ова може да биде фиат валута како американски долари или алтернативно крипто средство како што е Биткоин. Во секој случај, крипто парите ја менуваат својата вредност за втората - како и сите финансиски пазари.

Со цел да пристапите до пазарот на крипто, ќе ви треба врвно рангиран брокер покрај вас. Овие платформи седат помеѓу вас и вашата избрана трговија со криптовалути. На пример, ако сакате да одите долго на Ripple, вашиот избран брокер ќе ја изврши вашата позиција за купување за вас во реално време. Ако трговијата врати профит, брокерот соодветно ќе го ажурира вашиот биланс.

Што можете да тргувате на пазарот на крипто?

Како што е наведено погоре, до крипто -пазарот се пристапува со тргување со „парови“. Има илјадници пара на пазарот за крипто, но можеби, можеби ќе сакате да се држите до само неколку за почеток. На крајот на краиштата, може да потрае некое време за вистински да се разбере како функционира овој нестабилен пазар.

Сепак, пред да размислите за трговија со дигитални токени, прво треба да ги разберете двата главни типа на парови. Ова вклучува парови фиат-крипто и крипто-крст - за кои разговараме во деловите подолу.

Парови од крипто-до-Фиат

Ако сте сосема нови на пазарот за крипто - најдобро е да се држите до дигиталните парови на средства што содржат фиат валута. Тие се познати како парови од крипто-до-фиат, не барем затоа што ќе тргувате со фиат валута во однос на дигиталниот токен.

На пример:

 • Ако сакате да шпекулирате за девизниот курс помеѓу Кардано и американскиот долар - ќе тргувавте со АДА / УСД
 • Ако цената на АДА/УСД е 1.08 УСД - треба да му кажете на избраниот брокер дали мислите дека парот ќе порасне или ќе падне

Во огромното мнозинство на случаи, вашиот избран крипто-фиат секогаш ќе содржи американски долар. Ова е затоа што американскиот долар е реперна валута што се користи на пазарот на крипто - слично како кога се тргува со благородни метали или масло.

Некои платформи поддржуваат и други парови кои содржат алтернативни фиат валути - како што се евра, јапонски јен или британска фунта. Во секој случај, концептот останува ист - треба да процените дали вредноста на дигиталното средство веројатно ќе се зголеми или падне во однос на вредноста на соодветната фиат валута.

Крипто-крст парови

Другата опција што ќе ја сретнете кога дознавате како работи пазарот на дигитални средства е крипто-крос парови. Накратко, овие парови не содржат фиат валута како УСД или ЕУР. Напротив, ќе шпекулирате за девизниот курс помеѓу две различни крипто-валути.

Нормално, ова е многу потешко да се направи, бидејќи треба да имате интимно разбирање за односот помеѓу секој знак.

На пример:

 • Ако пазарот на крипто е нахакан на Bitcoin, што значи ова за вредноста на Ethereum?
 • Да го кажам на друг начин - ако цената на биткоинот се зголеми за 10% во однос на американскиот долар и Ethereum се зголеми за само 2% - тогаш ова значи дека крипто -двојката ЕТХ/БТК ќе опадне.
 • Зошто? Па, во овој пример, биткоинот ја зголеми својата вредност на пазарот за крипто за 10 пати, додека Ethereum изнесува 2 пати - во однос на американскиот долар.

Како што можете да замислите, тргувањето со девизниот курс помеѓу два дигитални токени е исклучително тешко. Ова е причината зошто почетниците на пазарот за крипто, наместо тоа, треба да размислат да се држат до парови што содржат фиат валута.

Всушност, не само што треба да се фокусирате на парови изразени во американски долари, туку и оние што се многу ликвидни. Совршени примери за ова вклучуваат БТК/УСД, ЕТХ/УСД и БНБ/УСД.

Како да тргувате на крипто пазар?

Во претходниот дел од нашиот водич за Што е крипто пазар? - објаснивме дека дигиталните токени се тргуваат во парови. Забележавме дека паровите fiat-to-crypto се најдобри опции за почетници - не само затоа што крипто-крос-пазарите се многу потешки за навигација.

Имајќи го ова на ум, сега треба да разговараме за сложеноста за тоа како всушност можете да тргувате со крипто пазарот од удобноста на вашиот дом. За да се тркала топката - да почнеме со долги и кратки нарачки.

Долги и кратки позиции

Ако претходно сте инвестирале во традиционални акции - тогаш ќе знаете дека за да заработите пари ви треба цената на акцијата на компанијата да расте. Со тоа, на крипто пазарот, имате можност да профитирате од порастот и падот на цените. Ова е затоа што најдобрите онлајн брокери во оваа индустрија поддржуваат долги и кратки позиции.

 • Willе заземете долга позиција на избраниот пар крипто пазар со поставување нарачка за купување. Ова значи дека мислите дека девизниот курс на крипто пар ќе се зголеми.
 • Ако мислите дека е спротивното, доколку девизниот курс на крипто-парот ќе падне - тогаш треба да поставите налог за продажба. Ова е познато како кратка позиција на финансиските пазари.

Да разгледаме брз пример за долг редослед за да се осигураме дека имате цврсто разбирање за тоа како функционира ова во пракса:

 • Вие сакате да тргувате со вредноста на Dogecoin во однос на американскиот долар - што е прикажано како DOGE / USD
 • Тековната цена на овој пар фиат-крипто е 0.16 УСД
 • Мислите дека Dogecoin ќе порасне во вредност - затоа поставувате нарачка за купување
 • Неколку дена подоцна, Dogecoin е со цена од 0.23 долари - што претставува зголемување од 43%
 • Како такво, остваривте профит од 43 долари за секои 100 долари што сте ги вложиле

Сега пример за кратка позиција:

 • Сега барате да тргувате со LTC / USD - што е фит-крипто пар кој се состои од Litecoin и американски долар
 • Двојката е со цена од 105 долари - што мислите дека е преценета
 • За да профитирате од вашето истражување на пазарот - ставате налог за продажба кај избраниот брокер
 • Подоцна истиот ден - LTC/USD падна на цена од 96 $
 • Ова значи дека сте оствариле профит од 8.5% на оваа трговија - што е процентот за кој ЛТЦ / УСД паднал откако сте влегле на пазарот

Како што можете да видите од горенаведените два примери - индустријата за трговија со крипто ви овозможува да остварите профит без оглед дали пошироките пазари се нахакан или мечешки. Ова е затоа што најдобрите крипто -брокери во овој простор ви овозможуваат пристап до долги и кратки нарачки!

Влоговите на крипто пазарот

Се подразбира дека за да заработите пари од крипто пазарот - треба да ризикувате дел од сопствениот капитал. Парите што ги ризикувате се директно поврзани со тоа колку ќе одлучите да заложите одредена трговија.

 • На пример, ако мислите дека биткоинот ќе се зголеми во однос на американскиот долар и ако вложите 50 долари - ова е износот што го ризикувате.
 • Потоа, ако БТК / УСД се зголеми за 10% - како и вредноста на вашиот удел. Ова значи дека вашиот удел од 50 УСД ќе се зголеми на 55 УСД (50 УСД + 10%).
 • Но, ако БТК/УСД падна за 10%, тогаш вашиот удел би вредел помалку од 45 УСД (50 УСД - 10%).

Очигледен фактор што се игра тука е дека колку повеќе ризикувате, толку повеќе се залагате да направите од пазарот на крипто. Подеднакво, толку повеќе можете да изгубите, исто така.

Затоа е важно да се применат стратегии за управување со ризици кога станува збор за влогови. На пример, размислете да го ограничите максималниот удел на 1% од портфолиото на вашата брокерска сметка. Исто така, треба да поставите налози за стоп-загуба на секоја трговија на крипто-пазар за да се осигурате дека вашите потенцијални загуби се минимизирани.

Платформи за крипто пазар - брокери или размена?

Ако го прочитавте нашиот водич на тема „Што е крипто пазар?“ до оваа точка, тогаш треба да имате цврсто разбирање за основите. Следно, треба да размислите колку долго и кратки позиции на криптовалути се олеснети.

Во едноставни термини, ова работи на ист начин како и пазарот на девизи, до колку ќе треба да поминете низ трета страна. Предметниот провајдер ќе осигури дека вашите позиции за купување и продавање се извршуваат според вашите упатства.

Со тоа, пазарот на крипто е донекаде единствен со оглед на тоа што има два главни играчи во однос на платформите - брокери и размена. Изборот на вистинска платформа е од клучно значење кога се учи за пазарот на крипто - затоа подетално разработуваме подолу.

Брокери за крипто пазар

За сите намери, брокерите за криптовалути работат скоро исто како и конвенционалната страница за трговија со акции. Ова е затоа што брокерот ќе ви овозможи пристап во реално време до одбраната дигитална актива на безбеден и регулиран начин.

Брокерот исто така ќе ви овозможи да депонирате и повлечете средства со пригоден начин на плаќање, како што е дебитна/кредитна картичка или банкарски трансфер, откако ќе поминете низ процес на KYC (Знајте го вашиот клиент).

Понатаму, и можеби најважно, многу регулирани брокери за крипто-валути нудат договори за разлики (CFD). Овие се финансиски инструменти кои ви дозволуваат да тргувате со крипто-валути без да преземате сопственост над дигиталните белези.

За возврат, не само што можете да изберете помеѓу долга и кратка позиција, туку исто така можете да примените и моќ. Вториот значи дека можете да тргувате со повеќе пари отколку што имате на вашата сметка.

На пример:

 • Имате 200 долари на вашата сметка за крипто-брокер
 • Одлучувате долго да одите на ЕТХ/УСД преку CFD инструмент
 • Применувате потпора од 1:10
 • Го затворате вашиот ЕТХ/УСД неколку дена подоцна со профит од 10%
 • На вашиот оригинален влог од 200 американски долари - ова би значело добивка од 20 американски долари
 • Но, применивте потпора од 1:10 - така што вашата добивка од 20 долари ќе се зголеми на 200 долари

Сè на сè, ако сакате да пристапите до пазарот на крипто на безбеден и ниски трошок - најдобро е да се држите до регулиран брокер. Понатаму, ако сакате пристап до алатки како што се потпора и краткопродажба, проверете дали вашиот избран брокер нуди CFD.

Трговија на крипто сега

67% од сметките за инвеститори во мало губат пари кога тргуваат CFD со овој провајдер.

Размена на крипто пазарот

Како почетник, можеби сте попознати со размена на крипто-пазарот како Binance, OKEx и Bitmart. Овие размени се во суштина посредници помеѓу вас и другите трговци.

 • На пример, ако сакате да одите долго на XRP / USD на удел од 500 американски долари - треба да има нарачки за кратко продажба во вредност од најмалку 500 американски долари на размена за истиот пар.
 • Штом купувачот и продавачите се совпаднат од размената, понудата ќе ги изврши и двете нарачки во реално време.
 • За возврат, тие ќе соберат провизија за тргување.
 • Клучниот проблем со размената на крипто-пазарот е што повеќето работат без лиценца.

Ова значи дека треба да верувате дека давателот ги има вашите најдобри интереси во срцето. Не постои сигурен начин да се знае ова, освен ако платформата не е регулирана.

Како да се предвиди крипто пазарот во 2023 година

Ако мислевте дека традиционалните средства како акциите тешко може да се предвидат - не сте виделе ништо додека не пристапите до пазарот за крипто. Ова е затоа што крипто-валутите се супер непостојани, со некои парови кои растат или паѓаат со двоцифрен процент секој ден.

Ова го прави крајно тешко да се знае по кој пат веројатно одат трговските пазари. Ова е особено случај ако сте целосен почетник и затоа - немате искуство во извршување на техничка и фундаментална анализа.

Добрата вест за вас е дека постои едноставно решение во форма на крипто сигнали. Ова е нешто што го нудиме на CryptoSignals.org - и нашата услуга ви овозможува да профитирате од пазарот за дигитални средства без да треба да направите било каква работа.

Еве како тоа функционира:

 • Крипто сигналите на пазарот се суштински предлози за тргување што ги составува нашиот искусен тим на инвеститори
 • Сигналот ќе ви каже точно каква трговија да поставите кај вашиот избран брокер - врз основа на нашето сопствено истражување на пазарот за крипто
 • Сите сигнали ви кажуваат каков пар да тргувате и дали предлагаме да направите долга или кратка нарачка.
 • За да осигуриме дека тргувате на начин одбивен од ризик, ние исто така доставуваме предложени цени за нарачки, стоп-загуба и нарачка за профит
 • Испраќаме 2-3 сигнали дневно - сите се објавени во реално време преку групата Телеграм CryptoSignals.org

На крајот на краиштата, с all што треба да направите кога добивате крипто сигнал од нас е да ги внесете предложените детали за нарачката за тргување кај избраниот брокер.

Колку е голем Крипто пазарот?

Кога Биткоин првпат беше лансиран во 2009 година, пазарот на крипто практично не постоеше. Брзо напред до 2023 година и пазарот на крипто сега е арена со повеќе трилиони долари.

Всушност, кога пазарите достигнаа максимум во сите времиња, во мај 2021 година - вкупната пазарна капитализација за целата индустрија на крипто-валути беше над 2.5 трилиони долари. Ова функционира повеќе од која било компанија што е наведена на S&P 500.

За време на пишувањето, има скоро 11,000 дигитални валути со кои може да се тргува на пазарот на крипто. Повеќето од нив се мали токени кои не вреди да се разгледуваат.

Наместо тоа, на почетниците најдобро им се препорачува да се фокусираат на дигитални средства со големи капаци, како што се Bitcoin или Ethereum. Понатаму, треба да размислите за тргување со овие монети во однос на американскиот долар за да имате корист од најголемата ликвидност и најмалата нестабилност.

Тргувајте со крипто пазарот денес-чекор-по-чекор водич

Ако ви се допаѓа звукот на пазарот за крипто и сакате да започнете со трговија со парови со дигитални средства денес - сега ќе ве водиме низ процесот чекор по чекор.

Чекор 1: Изберете брокер за крипто

Пред да можете да пристапите до крипто пазарот од удобноста на вашиот дом-потребен ви е брокер со највисока оценка на ваша страна. Како што разговаравме порано, регулираните брокери седат помеѓу вас и вашата избрана трговија со крипто -валута - затоа е важно да изберете мудро.

За да ви помогнеме да ве насочиме во вистинската насока, подолу ги разгледуваме најдобрите брокери кои ви овозможуваат непречен пристап до крипто-пазарите во 2023 година.

2. Avatrade - Голема платформа за тргување со крипто за техничка анализа

Ако имате разбирање за техничката анализа и сакате да ги користите вашите вештини на пазарот за крипто - AvaTrade може да биде вистинскиот брокер за вас. Оваа највисоко рангирана платформа е регулирана во над шест јурисдикции и нуди огромна алатка за тргување. Сè што треба да направите е да ја поврзете вашата сметка AvaTrade со MT4 или MT5 и ќе имате пристап до технички индикатори, симулатори на пазарот и алатки за цртање табели.

Сите крипто-пазари во AvaTrade се нудат по основ на провизија од 0% и при тесно ширење. Нема такси за депонирање или повлекување средства. Може да ја користите демо-сметката AvaTrade бесплатно или да исполните минимален депозит од 100 УСД за да започнете тргување со вистински капитал. Сите крипто-пазари на брокерот доаѓаат преку CFD - така што тоа е кратко продажба и подредена моќ. Конечно, на AvaTrade може да се пристапи преку Интернет или преку апликацијата Android / iOS.

Нашата рејтинг

 • Многу технички индикатори и алатки за тргување
 • Бесплатна демо-сметка за вежбање трговија
 • Без провизии и во голема мера регулирани
 • Можеби повеќе одговара на искусни трговци
71% од инвеститорите во трговијата на мало губат пари кога тргуваат со CFD со овој давател

Чекор 2: Отворете сметка за крипто пазар

Откако ќе изберете крипто брокер што ви се допаѓа, потоа можете да продолжите да отворате сметка. Бидејќи користите регулиран брокер, за ова ќе бидат потребни некои лични информации и детали за контакт. Исто така, ќе треба да испратите документ што го потврдува вашиот идентитет - како што се пасош или возачка дозвола.

Чекор 3: Средства за депозити

Откако ќе отворите сметка за крипто-брокер - тогаш е време да направите депозит. Во спротивно, нема да можете да ставате занаети од вистински пари на вашиот избран пар.

Брокерите за кои разговаравме порано ви овозможуваат да депонирате средства со следниве начини на плаќање:

 • Дебитни картички
 • кредитни картички
 • Е-паричници
 • Банкарски трансфер

Ако сакате да депонирате средства со крипто валута - ќе треба да поминете низ нерегулирана размена.

Чекор 4: Пребарај за Крипто пазар

Сега можете да пребарувате за крипто пазарот што сакате да го тргувате. Повеќето брокери нудат функција за пребарување - така што тоа е само случај на внесување на конкретниот пар.

На пример, на сликата погоре, ние бараме EOS/USD. Ова значи дека сакаме да ја тргуваме идната вредност на EOS со американскиот долар.

Чекор 5: Поставете трговија со крипто-пазар

Последниот чекор е да се изврши трговија со крипто-пазар. Претходно објаснивме дека е потребна нарачка за купување ако мислите дека девизниот курс ќе се зголеми и дека налогот за продажба е неопходен ако мислите спротивното. Исто така, треба да го внесете вашиот удел и доколку е применливо - избраниот сооднос на моќ.

За да се осигурате дека влегувате и излегувате од крипто пазарот со што е можно помал ризик-треба да размислите и за воспоставување на ограничување, стоп-загуба и налог за профит.

Кога сте подготвени да ја извршите вашата трговија со крипто пазар - потврдете ја нарачката на вашата избрана платформа!

Што е крипто пазар? Во крајна линија

Овој водич објасни сè што може да се знае за крипто-пазарот вреден повеќе од трилиони долари. Сега знаете дека со дигитални токени може да се тргува многу на ист начин како и девизниот курс - бидејќи сите крипто-пазари се претставени со парови. Исто така, ја знаете важноста на изборот на доверлив брокер кој нуди ниски хонорари и поддршка за избраните дигитални средства.

Ако сте подготвени да пристапите на пазарот на крипто во моментов - размислете за ByBit. Овој највисоко оценет брокер нуди купишта дигитални токени на основа на провизија од 0%. Можете да започнете со сметка на ByBit за помалку од 5 минути и што е најважно - брокерот е силно регулиран.

ByBit – Тргувајте со крипто пазарот денес

Трговија на крипто сега

67% од сметките за инвеститори во мало губат пари кога тргуваат CFD со овој провајдер.